Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Gastronomia wrocławska w czasach siermiężnego socjalizmu — dr hab. Romuald M. Łuczyński, prof. WSB

Gastronomia wrocławska w czasach siermiężnego socjalizmu

Oficyna Wydawnicza ATUT

Badacze historii społecznej Wrocławia i Śląska wytrwale wypełniają „białe plamy”. Wśród nich jest pan dr hab. Romuald M. Łuczyński, prof. WSB, autor m.in. monografii zatytułowanej Gastronomia wrocławska w czasach małej stabilizacji (1957–1970) (wyd. Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2020). Publikacja ukazuje ten aspekt życia zbiorowego wrocławian na tle ówczesnych przemian społeczno-politycznych i kulturalnych zachodzących w Polsce Ludowej oraz z uwzględnieniem lokalnej specyfiki. Czytelnicy po raz kolejny mogą się przekonać, że również w kuchni, barze, restauracji i kawiarni socjalizm zmagał się z problemami nieznanymi innym ustrojom, a tego stanu rzeczy nie mogły zmienić instytucje kontrolne, Milicja Obywatelska, kolegia do spraw wykroczeń czy skargi konsumentów. Wysokie oczekiwania związane z nowymi placówkami gastronomicznymi już w dniu ich otwarcia ulegały brutalnemu „urealnieniu” – socjalizm po prostu nie chciał działać zgodnie z życzeniami planistów.

4 grudnia 2021 roku pan prof. Romuald M. Łuczyński spotkał się z miłośnikami swojej twórczości w trakcie Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

dr hab. Romuald M. Łuczyński (WTDK, 4 XII AD 2021) — fot. Adrian Nikiel

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.