Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Nacjonalistyczne rozważania na temat narodu, czyli jak postrzegany jest naród w polskiej myśli nacjonalistycznej po 1989 roku — dr hab. Bartosz Smolik

Nacjonalistyczne rozważania na temat narodu, czyli jak postrzegany jest naród w polskiej myśli nacjonalistycznej po 1989 roku

Civitas Christiana / Obserwatorium Społeczne

Czy współczesny polski nacjonalizm różni się od tego nacjonalizmu, który spędzał sen z powiek działaczy Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” w latach 1989-2004? Czy wraz ze zmianami pokoleniowymi i przekształcaniem się struktur organizacyjnych zaliczanych do szeroko rozumianego ruchu narodowego ewoluowało pojęcie narodu? Jaki wpływ na rodzimą myśl nacjonalistyczną miało otoczenie międzynarodowe? Jak bardzo są sobie bliskie (lub od siebie odległe) idee nacjonalizmu i narodowego konserwatyzmu? Odpowiedzi na te pytania można szukać w xiążce pana dra hab. Bartosza Smolika, politologa, którego najnowsza publikacja naukowa nosi tytuł Naród we współczesnej polskiej myśli nacjonalistycznej. Problematyka narodu w ujęciu głównych nurtów polskiego nacjonalizmu w latach 1989-2004 (Kraków 2017). W dziele wrocławskiego naukowca nie zabrakło odwołań do przywódców ruchu legitymistycznego: pp. prof. Jacka Bartyzela i Adriana Nikla.

Spotkanie autorskie odbyło się 26 lutego 2018 roku we wrocławskiej siedzibie stowarzyszenia Civitas Christiana. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.