Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku” — konferencja prasowa

„Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dom Sobieskich wpisał się w dzieje anglo-szkocko-irlandzkiego legitymizmu dzięki wnuczce króla Jana III, xiężniczce Marii Klementynie, która 3 września 1719 r. wstąpiła na tron jako małżonka władcy Trzech Królestw, króla Jakuba III (VIII), przebywającego na emigracji w Państwie Kościelnym. Dla polskich rojalistów, będących obrońcami prawowitej władzy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wspaniałą niespodziankę, prezentując w ramach kameralnej wystawy poświęconej obecności rodziny Sobieskich na Śląsku miedzioryt Jakuba Freya z wizerunkiem brytyjskiej monarchini. Ta wystawa w najbliższych tygodniach powinna stać się dla ludzi autentycznej Prawicy miejscem obowiązkowych odwiedzin.

Wśród innych dzieł sztuki, które podziwiali uczestnicy konferencji prasowej zorganizowanej 14 marca 2022 r., warto wymienić: wizerunek Madonny wzorowany na dziełach Sassoferrata, a także związaną z nim sukienkę z blachy miedzianej, portret królewicza Jakuba Sobieskiego, ołtarzyki (na co dzień przechowywane w skarbcu archikatedry wrocławskiej), tkaninę z herbami króla Jana III i królowej Marii Kazimiery czy sławiące dokonania naszego monarchy dzieła Wojciecha Gersona i Juliusza Kossaka oraz innych autorów.

Jacob Frey, Portret królowej Marii Klementyny Sobieskiej (Stuart), 1719–1730, miedzioryt, akwaforta, papier, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wystawa jest próbą przypomnienia, a wręcz odkrycia dla naszych gości tematu, który nigdy nie doczekał się jeszcze muzealnej prezentacji – mówi pan dyrektor dr hab. Piotr Oszczanowski. – Legenda Sobieskich na Dolnym Śląsku istnieje od stuleci, jednak nie poddana została do dziś ostatecznej weryfikacji, czy też próbie jej muzealnej wizualizacji. Po raz pierwszy zatem prezentujemy artefakty związane z tą rodziną, zwłaszcza te, którymi wybitni reprezentanci Sobieskich obdarowali śląskie kościoły, w tym w szczególności katedrę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Również te, które znalazły się w naszym regionie i w jego stolicy po roku 1945.

To właśnie wtedy wraz z polską ludnością, która zasiedlała Śląsk, dotarły do tutejszych świątyń, a także do naszego muzeum, kolejne bezcenne pamiątki po Sobieskich. Czy to z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Rudkach koła Sambora (Ukraina), czy też z przedwojennego Muzeum Narodowego im. Króla Jana III we Lwowie. Dzisiaj zgromadzone wspólnie zaświadczają o pozycji, hojności i smaku artystycznym reprezentantów jednej z najwybitniejszych rodzin magnackich i królewskich w nowożytnej historii Polski.

W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: pan dr hab. Piotr Oszczanowski, pani Małgorzata Macura, ks. Paweł Cembrowicz. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Małgorzata Macura, dr hab. Piotr Oszczanowski, ks. Paweł Cembrowicz (Wrocław, 14 III AD 2022) — fot. Adrian Nikiel

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.