Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » „Strojni Kresowiacy” — konferencja prasowa
Różnorodność tkanin i fasonów. Kolorowe hafty i bogate zdobienia. Ubrania, obuwie i biżuteria. Udostępniona zwiedzającym w połowie listopada wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu jest okazją do przyjrzenia się ponad stu odświętnym strojom kresowym przywiezionym na Dolny Śląsk przez powojennych osadników.
Wśród nich byli tytułowi Kresowiacy, zwani też Zabużanami. To mieszkańcy wschodnich terenów Polski w jej przedwojennych granicach, obejmujących województwa: stanisławowskie, tarnopolskie, lwowskie, wołyńskie, poleskie, nowogródzkie i wileńskie. Ich stroje, a także ubrania polskich osadników spoza tego terytorium – reemigrantów z Bukowiny i Bośni, są prezentowane na wystawie.
Jak dowodził pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu:
Czymże są te różnorodne tradycyjne ubiory regionalne przywiezione przez ludność przesiedloną po 1945 r. na teren Dolnego Śląska – owych tytułowych Kresowiaków, zwanych również Zabużanami? Pamięcią, sentymentem, czymś, co w dalszym ciągu mocno buduje naszą tożsamość. Są subtelną reminiscencją tego, co pozostawione zostało setki, tysiące kilometrów stąd, a co było i jest naszym dziedzictwem, miłością, wreszcie też świadomością symbolicznych korzeni.
Gdy dzisiaj tak intensywnie rozprawiamy o naszym – w przeważającej mierze – chłopskim pochodzeniu i rodowodzie, owe tradycyjne stroje regionalne znaczą więcej niż typowe muzealne artefakty. Są dobitnym wyrazem wiejskiej kultury – jak to kompetentnie potwierdza kuratorka wystawy Hanna Golla – iż „ludzie na co dzień ubierali się, a na wyjątkowe okazje stroili”. I ta strojność, i ci Kresowiacy, i wreszcie ten nasz sentyment – oto efekt tej niezwykłej, jakże ważnej dla nas, wystawy.
15 listopada 2024 roku we wrocławskim Muzeum Etnograficznym odbyła się konferencja prasowa z udziałem pana Piotra Oszczanowskiego, pani Marty Derejczyk, kierowniczki Muzeum Etnograficznego, pani Hanny Golla, kuratorki wystawy, kustosza Działu Tkanin i Strojów ME, oraz pani Marzeny Graf-Rodak, dyrektor ds. sprzedaży Regionalnego Oddziału Detalicznego we Wrocławiu PKO Banku Polskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami ze spotkania z dziennikarzami i prezentacji kuratorskiej: