Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Od rzemiosła do sztuki — szkło artystyczne w Stanach Zjednoczonych — mgr Ewelina Kwiatkowska

Od rzemiosła do sztuki — szkło artystyczne w Stanach Zjednoczonych

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Trzynasty wykład w cyklu spotkań pod wspólnym tytułem „Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych” wygłosiła pani mgr Ewelina Kwiatkowska, dla której szkło artystyczne jest obiektem zainteresowań naukowych.

Szkło znane od czasów starożytnych przez stulecia zmieniało swoje formy, zastosowanie i przeznaczenie. Wytwarzane przede wszystkim w hutach, było rzemiosłem, nie sztuką. Dziś znalazło swoje miejsce w świecie sztuki, stając się środkiem artystycznego wyrazu, dającym niemal nieograniczone możliwości kreacji, unifikującym walory rzeźbiarskie i malarskie zarazem.

Współczesne szkło amerykańskie wyróżnia się bogactwem form od minimalistycznych, poprzez przestrzenne instalacje, na pracach na granicy kiczu kończąc. Dla jego historii znaczące było powstanie w 1962 roku ruchu Studio Glass, który zachęcał artystów do eksperymentów w samodzielnym wydmuchiwaniu szkła, we własnych małych pracowniach szklarskich. W 2012 roku minęło pięćdziesiąt lat od jego powstania, co skłania do zadania pytania: jak wiele się zmieniło? W jakim kierunku sztuka szkła się rozwinęła? Czy „uwolniła” się od rzemiosła?

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.