Jesteś tutaj: Multimedia » Galerie zdjęć » Szkoła im. xiężnej Daisy Hochberg von Pless (26.05.2023) — Zamek Książ / Fundacja Księżnej Daisy von Pless

Szkoła im. xiężnej Daisy Hochberg von Pless (26.05.2023)

fot. Zamek Książ / Fundacja Księżnej Daisy von Pless

Szkoła im. xiężnej Daisy w Wałbrzychu — jedyna taka w Polsce

Nadanie imienia ostatniej pani na zamku Książ, xiężnej Daisy Hochberg von Pless, Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 5 w Wałbrzychu to historyczna chwila nie tylko dla społeczności szkolnej i miejskiej Wałbrzycha, ale także ważny akt dla tożsamości Dolnego Śląska. Zamek Książ w Wałbrzychu był dumnym fundatorem sztandaru szkoły.

Felicitas, hrabianka von Hochberg, baronówna na Książu, prawnuczka księżnej Daisy von Pless:

(…) Xiężna Daisy z Pszczyny poświęciła dużą część swojego życia pomocy mieszkańcom Wałbrzycha. Jej wysiłki humanitarne są wciąż pamiętane, nawet po stu latach. Moja prababcia jako lokalna bohaterka symbolizuje nie tylko pracę społeczną na rzecz potrzebujących, ale także europejskiego ducha, który dziś łączy nas jako narody. Urodziła się jako Angielka, wyszła za mąż za niemieckiego xięcia i zmarła jako obywatelka polska.

Jestem przekonana, że byłaby również bardzo szczęśliwa i dumna, że szkoła została oficjalnie nazwana jej imieniem. Z tego powodu cieszyłby się także bardzo mój ojciec Bolko, który zmarł w zeszłym roku. Wierzył on prawdziwie we współpracę europejską i był bardzo szczęśliwy, odwiedzając to piękne miasto — Wałbrzych.

Obiecuję kontynuować tę pracę. Dziękuję bardzo.

Dr Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha:

Jej działalność, jej myśli i idee pozostają niestety nadal aktualne, bo przecież nadal walczymy o czystość naszych rzek. Trzeba kampanii, żeby ktoś tam zrozumiał, że Odry i innych rzek trzeba pilnować, żeby były czyste. Jej inicjatywa, by pomagać tym, którym się w życiu nie powiodło, pozostaje nadal aktualna i nie jest wcale taka oczywista, szczególnie w ostatnich czasach. Jej idea, że lepiej rozmawiać, niż walczyć, pozostaje aktualna zawsze.

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu RP:

Odznaczała się hartem ducha, wspaniałym charakterem, wielkim sercem i mam nadzieję, że właśnie wy, uczniowie tej szkoły, będziecie każdego dnia naśladować właśnie ją i będziecie tak uparcie dążyć do celu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.