Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazania na Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny AD 2013 — x. Rafał Trytek

Kazania na Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

x. Rafał Trytek

1 i 2 listopada 2013 roku x. Rafał Trytek wygłosił kazania w trakcie Mszy Świętych sprawowanych w Krakowie i Wrocławiu. Przypomniał w nich, że 1 listopada to przede wszystkim święto Kościoła Tryumfującego w Niebie, złożonego z wszystkich, którzy uwierzyli naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi, praktykowali cnoty heroiczne i już w życiu doczesnym zbliżyli się do Boga. Czcimy tego dnia również tych świętych, których imion wprawdzie nie znamy, lecz ich także powinniśmy prosić o wstawiennictwo za nami przed Bogiem.

Chrystus wymaga, abyśmy byli inni niż tego chce „świat”. Musimy uświadomić sobie, jak trudno jest osiągnąć Niebo – nasz Pan nie obiecuje nikomu doczesnego szczęścia. Ci, którzy są Mu wierni, mogą spodziewać się smutku, cierpień i prześladowań – jest to jednak smutek oczyszczający, gdyż przybliża on do Zbawienia.

Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, poświęcony jest duszom wiernych zmarłych, za których się modlimy – Kościołowi Cierpiącemu w Czyśćcu. Istnienie Czyśćca jest konsekwencją świętości Boga – udzielającego łask za darmo – niepozwalającej, aby ktokolwiek skażony grzechem przebywał przed Jego Obliczem. Każdy z żyjących ma do spłacenia dług, pokutę za własne grzechy. Ten dług spłacić można wyłącznie w Czyśćcu, lecz nasza wytrwała modlitwa za przebywające tam dusze pozwala na skrócenie cierpień. W intencji ulżenia pokutującym możemy także ofiarować post.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.