Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na XVIII Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego AD 2019 — x. Rafał Trytek

Kazanie na XVIII Niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego

x. Rafał Trytek

Podczas Mszy Świętej sprawowanej 13 października 2019 roku w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski x. Rafał Trytek przypomniał, że nasz Pan Jezus Chrystus jest w stanie odpuścić nawet najcięższy grzech, dlatego każdy człowiek może się nawrócić – nie istnieje jakaś szczególna kategoria grzeszników, którym szansa na pojednanie z Bogiem została odebrana.

Aby zrozumieć, czym jest grzech, trzeba najpierw uświadomić sobie, że grzech obraża Boga, gdyż łamie stworzony przez Niego porządek i kwestionuje Jego Wolę, natomiast doczesne skutki grzechu mają drugorzędne znaczenie. Błędne jest zatem rozumienie grzechów jako jedynie doczesnych win wobec innych ludzi. Równie błędne jest wątpienie w Miłosierdzie Boże, wyobrażanie sobie, że są grzechy, których Bóg nie będzie w stanie odpuścić. W rzeczywistości integralnie potraktowana spowiedź jest tryumfem Syna Bożego, prawa do zbawienia nie możemy zatem nikomu odmawiać. Tylko Bóg decyduje o tym, komu przyzna szatę godową, powinniśmy więc drżeć przede wszystkim o własne zbawienie, bez osądzania innych, bez skupiania się na wybranym grzechu i bez usprawiedliwiania własnych przewin. Pycha jest drogą potępienia.

Najcięższym grzechem jest nienawiść do Stwórcy, której świadkami tak często jesteśmy w Polsce. Powinniśmy więc prosić Najświętszą Maryję Pannę, aby dała nam ducha pokuty – kto bez niego umrze, będzie pokutować wiecznie.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.