Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na XX Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św. AD 2023 — x. Rafał Trytek

Kazanie na XX Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św.

x. Rafał Trytek ICR

Jest to dla nas wielka pociecha, że Jezus Chrystus, kiedy trzeba, będzie czynił takie cuda, że całe krainy będą się nawracać. Jednak zawsze muszą być ci, którzy wierzą: mają wiarę, że Pan Jezus wysłucha ich próśb, nigdy ich nie opuści i wspomoże łaską – nauczał x. Rafał Trytek ICR podczas Mszy Świętej, sprawowanej 15 października 2023 roku w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ta wiara towarzyszyła świętym przez całą historię Kościoła.

Wśród nich była reformatorka Karmelu, św. Teresa Wielka, która do czterdziestego piątego roku życia zmagała się z posuchą duchową, lecz w kolejnych dekadach przyczyniła się do odnowienia ducha Chrystusowego i przywrócenia w zakonie karmelitów pierwotnej reguły św. Alberta Jerozolimskiego. Podczas pracy na Półwyspie Iberyjskim towarzyszyli jej wybitni kapłani, m.in. św. Piotr z Alkantry. Reformatorzy – pomimo ograniczonych środków finansowych i dotykających ich prześladowań – działali na rzecz powrotu do tego, co pierwotne i najsurowsze w regułach zakonnych. Kolejną postacią, którą także należy wspomnieć w kontekście reformy karmelitańskiej i związanych z tym dziełem przeciwności, jest św. Jan od Krzyża.

Wśród innych świętych, których Kościół będzie wspominał w najbliższych dniach, są m.in. św. Jan Kanty – główny patron Krakowa, prof. Akademii Krakowskiej, człowiek słynący z miłosierdzia i prawdomówności; św. Jadwiga – znana z ascezy żona Henryka I Brodatego i matka Henryka II Pobożnego, która ostatnie lata życia spędziła we współfundowanym przez siebie klasztorze w Trzebnicy; św. Małgorzata Maria Alacoque – propagatorka nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.