Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na XVI Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św. AD 2023 — x. Rafał Trytek

Kazanie na XVI Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św.

x. Rafał Trytek ICR

Pokora jest realistyczną oceną sytuacji – nauczał x. Rafał Trytek ICR, zwracając się do wiernych zgromadzonych 17 września 2023 roku w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to stan bardzo trudny do osiągnięcia, gdyż w duszach ludzkich ukryte są pragnienie awansów na wysokie stanowiska oraz potrzeba docenienia (przynajmniej w warstwie symbolicznej). Pycha, która jest skrywana przed światem, może być niebezpieczna i zdruzgotać życie duchowe.

Obchodzone w niedzielę – zniesione w kalendarzu liturgicznym modernistów – święto stygmatów św. Franciszka z Asyżu przypomina wiernym o przykładzie tego diakona, który unikał obejmowania wysokich stanowisk, tylko skupił się na przepowiadaniu Ewangelii. Św. Franciszek był człowiekiem skromnym, a równocześnie odważnym. Podczas podróży na Bliski Wschód próbował nawrócić sułtana Egiptu Al-Kamila, wiedział bowiem, że Wiara katolicka jest jedyną prawdziwą, a Kościół katolicki, założony przez Syna Bożego, jako jedyny dysponuje prawowitymi środkami zbawienia. Ponieważ święty postępował w sposób doskonały, otrzymał największą nagrodę – dzięki znakom Męki Pańskiej przeżył w zjednoczeniu z naszym Panem Jezusem Chrystusem te cierpienia, które Syn Boży znosił na Krzyżu.

Wśród postaci, które naśladowały św. Franciszka z Asyżu, duszpasterz Tradycji w dalszej części kazania wymienił m.in. króla Francji św. Ludwika IX, często przedstawianego z Koroną Cierniową (która dzięki jego staraniom znalazła się w Paryżu i przechowywana jest w katedrze pw. Najświętszej Maryi Panny), a także o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.