Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazania na VIII Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św. AD 2023 — x. Rafał Trytek

Kazania na VIII Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św.

x. Rafał Trytek ICR

Warto przypatrywać się świętym, aby jak najlepiej spędzić te dni, które nam jeszcze zostały. Nikt z nas nie wie, kiedy umrze – czy odejdzie w wieku stu czy dziesięciu lat. Dany nam czas należy wykorzystać na chwałę Bożą, w celu pomocy bliźnim i dla własnego uświęcenia – nauczał x. Rafał Trytek ICR, który 23 lipca 2023 roku sprawował Msze Święte w Krakowie i Wrocławiu.

Jest wiele sposobów naśladowania naszego Pana Jezusa Chrystusa. We wszystkim zaś należy zachowywać umiar i roztropność, chrześcijanin bowiem ma być prosty, lecz nie naiwny. Korzystając z daru rozumu, musimy stawiać czoła przeciwnikom, również po to, aby dzięki dobrom tego świata osiągnąć zysk nadprzyrodzony. W tym kontekście duszpasterz Tradycji wymienił kilka osób wyniesionych na ołtarze.

Wśród nich znalazła się bł. Kinga, przedstawicielka węgierskiej dynastii Arpadów. Wykazywała się roztropnością, zarówno wykonując obowiązki stanu, jak i spędzając lata na pokucie. Jako xiężna krakowska i sandomierska oraz klaryska czyniła to, czego Bóg w danej chwili oczekiwał.

Św. Jakub Większy, apostoł, położył podwaliny pod katolicką Hiszpanię. Był wspomożycielem wiernych w zmaganiach z Maurami, z sanktuarium w Santiago de Compostela, gdzie spoczęły jego doczesne szczątki, stał się opiekunem królestw hiszpańskich oraz Portugalii.

Św. Anna, której święto obchodzić będziemy 26 lipca, to Babcia naszego Pana Jezusa Chrystusa i patronka Bretanii. Jej przykład i bliskość z Synem Bożym w niebie są również zachętą, abyśmy docenili mądrość osób starszych, zwłaszcza tych, które w rodzinach przekazują wiarę. Dlatego powinniśmy modlić się za swoich dziadków i innych przodków. Wspominając św. Annę, duszpasterz Tradycji poinformował wiernych, że JE x. biskup Donald Sanborn kontynuuje podróż duszpasterską i przebywa właśnie w Bretanii – módlmy się także za niego.

Inni święci, których Kościół stawia za wzór, to Pantaleon, Nazariusz i Celsus oraz Marta, a także św. św. Apolinary i Liberiusz – wspominani 23 lipca.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.