Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na IV Niedzielę po Objawieniu AD 2023 — x. Rafał Trytek

Kazanie na IV Niedzielę po Objawieniu

x. Rafał Trytek ICR

29 stycznia 2023 roku x. Rafał Trytek ICR wygłosił kazanie do wiernych zgromadzonych w Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Krakowie. Komentując ewangeliczną relację o lęku apostołów, którzy bali się o życie podczas burzy miotającej ich łódką, zwrócił uwagę, że jest to obraz nas samych, ludzi, którzy boją się np. utraty zdrowia, braku pieniędzy i wzgardy ze strony otoczenia, lecz nie przeraża ich perspektywa wiecznego potępienia.

Jesteśmy ułomni, a jednak musimy uwierzyć Bogu, że łódź – w Ewangelii symbolizująca dzieje Kościoła Świętego w czasach kryzysu – nie zatonie. Musimy ufać: nie tylko wtedy, gdy Syn Boży czyni cuda, lecz przede wszystkim w chwilach, kiedy cierpi. To jest największa zasługa. Współcześnie, kiedy Kościół pozbawiony jest autorytetu, zmagamy się z pokusą zwątpienia, lecz on, choćby najmniejszy, będzie istniał do końca świata. Dlatego każdy człowiek musi, korzystając z wolnej woli, dokonać wyboru, upodabniając się do naszego Pana Jezusa Chrystusa lub do szatana. Trzecia opcja nie istnieje. Musi zdecydować, choćby drogę do świętości rozpoczynał z poziomu grzechu i słabej wiary.

Patronem na tej drodze do Boga może być św. Franciszek Salezy, którego święto Kościół obchodzi 29 stycznia – doktor Kościoła, biskup opanowanej przez heretyków Genewy zmagający się problemami, jakich i dziś, już w skali świata, doświadcza Mistyczne Ciało Chrystusa. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.