Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na XIV Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św. AD 2023 — x. Rafał Trytek

Kazanie na XIV Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św.

x. Rafał Trytek ICR

Święty Pius X, którego święto obchodziliśmy 3 września 2023 roku, zachowywał reguły obowiązujące w III Zakonie św. Franciszka: był doskonale posłuszny, czysty i ubogi – nauczał x. Rafał Trytek ICR, wygłaszając kazanie podczas Mszy Świętej w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przyszły papież żywił gorące nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny i ofiarował Jej swoją przyszłość. Już we wczesnej młodości odznaczał się taką pobożnością, że cała parafia wsparła go finansowo na drodze powołania, aby mógł podjąć naukę w seminarium. Święcenia kapłańskie święty otrzymał w wieku 23 lat.

Początkowo pracował jako wikary i proboszcz, własnym przykładem zachęcając do dbałości o służbę liturgiczną, oduczając wiernych przekleństw i dzieląc się z potrzebującymi swoimi skromnymi dochodami. Szybko awansował w hierarchii kościelnej, osiągając godność biskupa Mantui, a w święto św. Dominika 1903 r. został wybrany na papieża. Przez 11 lat pontyfikatu każdy dzień wykorzystywał na Chwałę Bożą, wskazując katolikom cel, dla którego zostali stworzeni. Również jako papież poświęcał czas dzieciom, ucząc je katechizmu i tego, jak kochać Boga. W latach swojej posługi obniżył wiek, od którego dzieci mogły przystępować do Komunii Świętej, podjął też reformę śpiewu gregoriańskiego.

Jego dewizą było zdanie Omnia instaurare in Christo. Kierując się nią, przeciwstawił się republikańskim uzurpatorom, którzy we Francji próbowali tamtejszemu Kościołowi narzucić herezję demokratyzmu, następnie zaś w 1905 r. zagrabili własność kościelną. Odrzucił także twierdzenia chrześcijańskich demokratów, którzy starali się ideologię demokracji wprowadzić do Kościoła, sugerując przy tym, że władza pochodzi od ludu, a nie od Boga. Ponieważ zgodnie z prawdą Ewangelii władza nigdy nie spoczywa w ludzie, św. Pius X wolał, aby Kościół we Francji utracił całą majętność, niż żeby zdradził naszego Pana Jezusa Chrystusa. Z tych samych powodów papież z całą mocą wystąpił przeciwko modernistom, napotykając w tej walce opór również ze strony hierarchów, ludzi często naiwnych, którzy osobistą dobrocią uwiarygodniali zło.

Św. Pius X zmarł 20 sierpnia 1914 r., a jego ojcowskie serce rozszarpał widok rozdartej wojną Europy. Wojną wywołaną przez siły antykatolickie – zamierzające zniszczyć ostatnie państwa katolickie, które w życiu publicznym, przynajmniej w jakimś zakresie, hołdowały zasadom Kościoła. W ostatnich dniach życia papież błogosławił kleryków powoływanych do wojska. Niestety, wojna, budząca straszliwe instynkty, dla wielu seminarzystów stała się próbą, której nie sprostali. Część z nich zatraciła powołanie. Powoływanie mężczyzn, których Bóg wezwał, by nieśli Jego światło, do zabijania, należy postrzegać zatem jako zbrodnię przeciwko Wierze.

Trzej kolejni następcy świętego nie mieli już tej samej siły i determinacji w walce z herezją modernizmu. Módlmy się, odwołując się do relikwij św. Piusa X obecnych w krakowskim Oratorium, za Kościół i błagajmy naszego Stwórcę o papieża, który będzie naśladował pogromcę herezji. Módlmy się o tryumf Chrystusa Króla.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

Prywatna kaplica św. Piusa X

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.