Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Kazanie na V Niedzielę po Wielkanocy AD 2024 — x. Rafał Trytek

Kazanie na V Niedzielę po Wielkanocy

x. Rafał Trytek ICR

Święty Jakub Apostoł upomina, że wiara powinna mieć konsekwencje, wśród nich zaś są dobre uczynki – nauczał x. Rafał Trytek ICR, 5 maja 2024 roku wygłaszając kazanie do wiernych zgromadzonych na Mszy Świętej w krakowskim Oratorium Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W przypadku świętych ich uczynki rozświetlają mrok. Jednym z takich wielkich świętych był, pochodzący z północy Włoch, papież Pius V, członek zakonu kaznodziejskiego, duchowny znany z surowości wobec siebie i ścisłego zachowywania reguły. W czasach, gdy gorliwość o Dom Pański osłabła, Rzym był spragniony świętego papieża – cnoty przyszłego namiestnika Chrystusowego wyniosły go na szczyt hierarchii Kościoła. Trzy lata po zakończeniu Soboru Trydenckiego św. Pius V rozpoczął reformę liturgii, odnawiając Ofiarę przebłagalną oraz Brewiarz. Dlatego też właśnie jego powinniśmy prosić o łaskę wierności Mszy Świętej – trwającą i wydającą owoce aż po kres życia.

Papież wiedział, że chrześcijaństwo musi również rozświetlać mroki w kwestiach politycznych. Stanął na czele walki z Wysoką Portą, podbijającą kolejne obszary Europy, m.in. inicjując krucjatę różańcową, wydarzenie poprzedzające zwycięstwa nad mahometanami. Współcześnie – w obliczu tryumfów materializmu i ateizmu – módlmy się za jego wstawiennictwem o zwycięstwo nad wrogami Kościoła Świętego oraz o wzorowe, chrześcijańskie życie, jakie prowadzić powinni wszyscy katolicy.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.