Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Trzy korony i trzy lwy. Monety królów Szwecji, Danii i nie tylko — Magdalena Karnicka

Trzy korony i trzy lwy. Monety królów Szwecji, Danii i nie tylko

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dobiega końca wystawa prezentująca monety wybijane przez królów Szwecji z dynastyj Wazów, Wittelsbachów, Oldenburgów, Bernadotte, królów Danii oraz królów Polski z dynastii Wazów. Zachęcamy naszych Czytelników do odwiedzenia w tym tygodniu gmachu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dla polskich legitymistów szczególnie ciekawe są monety emitowane przez Wazów, królów Polski i Szwecji: Zygmunta III, jego synów Władysława IV i Jana II Kazimierza oraz królewicza (syna Zygmunta III), biskupa wrocławskiego i płockiego Karola Ferdynanda Wazę (1613-1655). Świadectwem praw do tronu w Sztokholmie jest używanie na ich monetach godła Szwecji – trzech koron – i tytułu dziedzicznego króla Szwecji.

14 września 2015 roku spotkaliśmy się z panią Magdaleną Karnicką, kurator wystawy, która serdecznie zaprasza Czytelników Portalu Legitymistycznego do Muzeum.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu — fot. Adrian Nikiel

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.