Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Ukryty cmentarz żydowski przy ul. Gwarnej — historia i szanse na jego upamiętnienie — Aneta Skotniczna

Ukryty cmentarz żydowski przy ul. Gwarnej — historia i szanse na jego upamiętnienie

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku, zapewne niewiele osób opuszczających wrocławski Dworzec Główny i udających się w stronę centrum miasta zdaje sobie sprawę z tego, że przed ich oczami rozpościera się teren dawnego cmentarza żydowskiego – czynnego w latach 1761–1856 i liczącego niegdyś 3000 nagrobków. Na mapie stolicy Śląska (a może bardziej: we wspólnej pamięci wrocławian) jest jeszcze wiele „białych plam”: miejsc przebudowanych i wydarzeń oraz postaci zapomnianych po 1945 r. Współcześnie nie zdajemy też sobie sprawy z tego, jak dalece położenie Żydów zmieniło się wraz z podbojem Śląska przez Prusy.

23 kwietnia 2024 r. gościem Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii była pani Aneta Skotniczna, absolwentka kulturoznawstwa i judaistyki, doktorantka dr hab. Bożeny Szaynok, prof. UWr, a także reprezentantka Fundacji Urban Memory. Prelegentka podzieliła się ze słuchaczami informacjami o działaniach tej instytucji (powołanej w 2020 r.), dziejach cmentarza oraz propozycjach jego upamiętnienia.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.