Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Wrocław w świetle najnowszych wykopalisk archeologicznych w rejonie Nowego Targu — prof. Jerzy Piekalski, dr Paweł Duma

Wrocław w świetle najnowszych wykopalisk archeologicznych w rejonie Nowego Targu

Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii

Dyskusja historyków i archeologów o początkach osadnictwa na terenie późniejszego Wrocławia jest daleka od zakończenia. Kolejne badania naukowe nie zamykają również sporu o umiejscowienie miasta lokacyjnego – jeszcze nie padła rozstrzygająca odpowiedź, czy jego początek należy lokować na placu Nowy Targ i w jego okolicy, gdzie nakładają się kolejne warstwy przeszłości miasta.

Spotkanie z panami prof. Jerzym Piekalskim i drem Pawłem Dumą, zorganizowane 12 marca 2019 roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, okazało się także fascynującym wykładem o dziejach wrocławskiej archeologii, przede wszystkim jednak sprzyjało przypomnieniu, że miejsca tak poważnie zniszczone w czasie II wojny światowej i na nowo zabudowywane w XXI wieku mogą kryć bezcenne relikty przeszłości.

Badania na terenie, gdzie wznoszony jest nowy biurowiec pomiędzy ulicą Wita Stwosza a pl. Nowy Targ, trwały przez pół roku i sięgnęły do pozostałości dwunastowiecznej kultury materialnej. Zespół badawczy w 2017 r. składał się z archeologów (Jerzy Piekalski, Paweł Duma, Izabela Gomułka, Kamil Serwatka) i historyków architektury (Małgorzata Chorowska, Mariusz Caban). Jego działania były oczywiście powiązane z poprzednimi pracami wykopaliskowymi prowadzonymi w zasięgu pl. Nowy Targ w latach 2011-2012.

Jak zapowiedział pan dr Paweł Duma, planowane jest opracowanie materiałów i wydanie monografii. Z wcześniejszych badań ukazała się dwutomowa publikacja, którą za darmo można pobrać z Internetu. Warto sięgnąć po relacje publikowane na Facebooku.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.