Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: 120 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego

120 lat Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Krakowie

120 lat Towarzystwa Przyjaciół MNK

23 listopada 2023 roku Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie świętuje sto dwudzieste urodziny. Zostało założone w 1903 r. przez dyrektora muzeum Feliksa Koperę, kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego oraz artystów: Leona Wyczółkowskiego i Teodora Axentowicza. To najstarsze tego typu stowarzyszenie w Polsce. Jego członkowie rozwijają idee założycieli, wspierając oraz propagując działania Muzeum Narodowego w Krakowie.

Głównym celem Towarzystwa jest upowszechnienie wiedzy o kulturze artystycznej, inicjowanie badań naukowych nad dziełami sztuki, pogłębianie pasji kolekcjonerskiej wśród społeczeństwa i wspieranie finansowe Muzeum Narodowego w Krakowie. Obecnie stowarzyszenie liczy 250 członków, którzy uczestniczą w wydarzeniach i projektach organizowanych przez muzeum, a także dofinansowują zakup eksponatów. W ostatnich latach Towarzystwo dofinansowało zakup grafik Stanisława Fijałkowskiego, zakupiło dwa osiemnastowieczne ewangeliarze cerkiewne z XVIII wieku, zorganizowało wystawę Rozmowy niedokończone – wokół „Rejtana” Jana Matejki oraz pozyskało fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane na działalność oddziału muzeum w willi Karola Szymanowskiego.

Black Friday

W związku z nadchodzącym weekendem wyprzedaży przygotowaliśmy świetną promocję. Od 24 do 26 listopada wszystkie karnety będziecie mogli kupić online 50% taniej. To nielimitowane wejścia na wszystkie wystawy stałe i czasowe w jedenastu oddziałach (z wyjątkiem Muzeum Książąt Czartoryskich).

Szczegóły

Jerzemu Konstantemu Czartoryskiemu w 111. rocznicę śmierci

Wielkość duszy unoszącej się nad gorejącymi świecami zginała każdemu z przybywających kolano do rzewnej modlitwy – tak w roku 1912 prasa, opisująca pogrzeb Jerzego Czartoryskiego, nawiązywała do jego znakomitego pochodzenia i wybitnych zasług. 24 listopada o godz. 16.30 zapraszamy na wykład pani dr Iwony Długoń do Biblioteki Książąt Czartoryskich przy ul. Świętego Marka 17.

Książę Jerzy Czartoryski był wnukiem generała ziem podolskich Adama Kazimierza i Izabeli z Flemmingów. Poprzez ojca, księcia Konstantego Adama, związany był z Wiedniem i Galicją. Jemu to przypadła rola „łącznika” pomiędzy krajową a emigracyjną częścią rodziny Czartoryskich. To także on na gruncie krajowym realizował rodzinną misję rzetelnej i ofiarnej służby ojczyźnie. 111 lat po śmierci Jerzego przywołamy pamięć o nim jako wiedeńczyku z Pogonią w herbie.

Warsztaty dla dzieci

26 listopada zapraszamy najmłodszych zwiedzających na warsztaty kreatywne oraz zajęcia relaksacyjne do Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 6). Koszt to 30 zł (możliwość zakupu biletów online lub w kasie oddziału w dniu wydarzenia).

Godz. 9.00–10.00, Sztuka bycia razem. Zajęcia relaksacyjne dla rodziców z niemowlętami.

Podczas zajęć rodzice będą mogli się zrelaksować oraz pobyć ze swoimi dziećmi w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Zachęcamy, aby ubrać się wygodnie i przynieść matę lub koc.

Godz. 11.00–12.00, Warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat z rodzicem lub opiekunem.

Podczas zabawy będziemy pobudzać wyobraźnię, tworząc historie o niesamowitych przedmiotach znajdujących się w przestrzeni Klasztorka.

Godz. 12.15–13.15, Ćwiczenia z wyobraźni. Warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku od sześciu do dziewięciu lat.

Punktem wyjścia do treningu wyobraźni stanie się kolekcja prezentowana w Klasztorku. Każdy zabytek skrywa własną historię, a ich tajemniczość jest okazją do stworzenia nowej opowieści.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.