Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: XVIII Dolnośląski Festiwal Nauki w Muzeum Narodowym
plac Powstańców Warszawy 5
19 września 2015 roku
wstęp bezpłatny
Dla dzieci:
godz. 10.00
W blasku świątecznych świateł – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat
Prowadzący pan Sławomir Ortyl przybliży uczestnikom pochodzenie i symbolikę świateł, które towarzyszą ludziom podczas różnych uroczystości. Dzieci będą mogły zobaczyć piękne świeczniki używane w czasie ceremonii świątecznych, średniowieczny ołtarz Zaśnięcie Marii, obraz Jacka Malczewskiego Prawo, pracę Władysława Hasiora Święty łotr. W programie części plastycznej znajduje się wykonywanie glinianych świeczników. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00 (tel. 71 372 51 48).
godz. 11.30
Jak zatrzymać światło? – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat
Dzieci dowiedzą się, jak nasi przodkowie podtrzymywali ogień, wysłuchają historii związanych z wykorzystywaniem światła przez człowieka oraz poznają zasady działania zapałek i żarówki. Podczas części plastycznej wykonają własną glinianą lampkę oliwną. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00 (tel. 71 372 51 48).
Wykłady dla dorosłych:
godz. 13.00
Światło w malarstwie średniowiecznym i nowożytnym – wykład
Pan Grzegorz Wojturski opowie o symbolice światła w malarstwie od średniowiecza do romantyzmu, poruszy również kwestie związane z kształtowaniem formy dzieła malarskiego za pomocą światła naturalnego, sztucznego oraz nadprzyrodzonego (mistycznego). Słuchacze dowiedzą się również, w jaki sposób w malarstwie religijnym wyrażano przesłania symboliczne.
godz. 14.00
W poszukiwaniu światła, czyli między nauką a sztukami plastycznymi – wykład
Pani Iwona Gołaj przedstawi wybrane prace plastyczne – począwszy od dzieł impresjonistów francuskich aż po najnowsze realizacje wizualne – których autorzy próbowali wykorzystać zdobycze nauki, szczególnie z dziedziny optyki i teorii widzenia. Słuchacze zobaczą między innymi: modulatory przestrzenne – rodzaj trójwymiarowego malarstwa załamującego promienie świetlne Władysława Moholy-Nagya – oraz op-artowskie kompozycje Brygidy Riley.
godz. 15.00
W świetle rentgena i ultrafioletu. Nowoczesne metody badań obrazów i ich wyniki – wykład
Prowadząca spotkanie pani Joanna Zyzik-Lubasińska (konserwator dzieł sztuki) opowie o różnorodnych metodach badania obrazów stosowanych we współczesnej praktyce konserwatorskiej (światło ultrafioletowe i promienie rentgenowskie).
godz. 16.00
Efekty świetlne w architekturze – wykład
Prelegent pan Michał Pieczka opowie o sposobach wykorzystywania przez architektów niezwykle istotnego czynnika, jakim jest światło. Na konkretnych przykładach obiektów zostaną omówione różnorodne efekty świetlne, stosowane od średniowiecza po współczesność.