Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: 29. Musica Polonica Nova

29. Musica Polonica Nova

Filharmonia Wrocławska

MUSICA POLONICA NOVA 2014. Mozaika nowej muzyki polskiej

Tegoroczna odsłona festiwalu Musica Polonica Nova odbywa się we Wrocławiu od 4 do 12 kwietnia 2014 roku pod hasłem Mozaika dźwiękowej teraźniejszości. Współczesna muzyka polska jest bowiem różnorodna i bogata jak mozaika, złożona z wielu gatunków, kierunków, stylów i głosów. Próbujemy uchwycić jej esencję i odpowiedzieć na pytanie: jaka jest nowa muzyka polska?

29. edycja festiwalu jest dla nas szczególna. Stanowi wielkie zobowiązanie, podejmujemy się bowiem kontynuacji dzieła nieodżałowanego Andrzeja Chłopeckiego, którego pożegnaliśmy przed dwoma laty. Jednocześnie – pod dyrekcją nowego szefa artystycznego, p. Szymona Bywalca – wyznaczamy sobie za cel ukazanie polskiej muzyki współczesnej z całą jej różnorodnością i niezwykłym bogactwem inspiracji, od muzyki improwizowanej i elektroniki po odkrywanie na nowo dziedzictwa kompozytorów dwudziestowiecznych oraz fuzję tradycyjnych rozwiązań i nowych technologii. Przywołamy twórczość wielkich polskich kompozytorów minionego stulecia – Andrzeja Panufnika, Kazimierza Serockiego, Wojciecha Kilara. Usłyszymy dzieła młodych twórców, którzy zdobyli już międzynarodowe uznanie – zaprezentowane zostaną utwory pp. Jagody Szmytki, Marcina Stańczyka, Agnieszki Stulgińskiej. Obok klasycznego instrumentarium zabrzmią współczesna elektronika i improwizacja.

Program festiwalu skupia się na muzyce polskiej, jednakże wśród wykonawców gościć będziemy, oprócz znakomitych muzyków z Polski, także artystów z zagranicy – obok rodzimych zespołów (Kwartludium, TWOgether Duo, czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) usłyszymy ensemble mosaik z Niemiec i Nordlys Ensemble z Danii.

29. Musica Polonica Nova

Podczas piętnastu koncertów, które złożą się na tegoroczną edycję Musica Polonica Nova, usłyszymy sześćdziesiąt kompozycji, w tym liczne prawykonania, z których zawsze słynął nasz festiwal. Musica Polonica Nova to jednak nie tylko czyste słuchanie, a także aktywne uczestnictwo. Dlatego w programie znajdą się warsztaty i spotkania, które przybliżą naszym gościom świat muzyki współczesnej.

Zapraszamy do wspólnego układania dźwiękowej mozaiki!

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 19, Wrocław

29. Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.