Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: 32. Festiwal „Dźwięki Północy”

32. Festiwal „Dźwięki Północy”

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza od 16 do 20 lipca 2014 roku do Gdańska na 32. Festiwal „Dźwięki Północy”. W programie m.in. porywające koncerty norweskich artystów folkowych, nauka gry melodii norweskich oraz warsztaty norweskich tańców tradycyjnych. Dodatkowo Potańcówka Trójwiejska oraz Noc Tańca – całonocna zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności.

Festiwal „Dźwięki Północy” jest prestiżowym projektem Nadbałtyckiego Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35, Gdańsk) – wydarzeniem mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski.

Norwescy uczestnicy festiwalu:

Vegar Vårdal

Vegar Vårdal to muzyk folkowy i tancerz pochodzący z miejscowości Vågå w dolinie Gudbrandsdal. Zajmuje się grą na skrzypcach norweskich (hardingfiddle) oraz skrzypcach klasycznych, jak również tańcem folkowym. W ubiegłym roku zdobył pierwsze miejsce w krajowym konkursie tańca folklorystycznego, a jako skrzypek uznawany jest za jednego z najwyższej klasy muzyków folkowych w Norwegii.

www.kultivator.no

www.youtube.com/vevardal

Gjermund Larsen Trio

Gjermund Larsen jest jednym z najbardziej cenionych wykonawców i kompozytorów na współczesnej scenie norweskiej muzyki tradycyjnej. Laureat wielu nagród, m.in. w 2002 r. był najmłodszym skrzypkiem, jaki kiedykolwiek wygrał Mistrzostwa Norwegii w muzyce tradycyjnej, a w 2011 r. został nominowany razem z Trondheim Soloists do nagrody Grammy w kategorii „zespół kameralny”.

Razem z kontrabasistą Sondre Meisfjordem i pianistą/organistą Andrzejem Utnem prezentują wiele gatunków – od klasyki i muzyki współczesnej przez jazz i pop po tradycyjną muzykę ludową.

Warsztaty norweskich tańców tradycyjnych

Poprowadzą je Vegar Vårdal i Marianna Dahl. Marianna nauczy uczestników kilku najstarszych, tańczonych w parach, tańców z Norwegii, w tym słynnego, energetyzującego Springara oraz spokojnego i hipnotyzującego Rulla. Norwegia posiada nieprzerwaną tradycję tańców w parach, którą poszczycić się może niewiele państw w Europie. Poza dwoma wspomnianymi tańcami Marianna pokaże (lub – jeśli czas pozwoli – nauczy) kilku innych tańców, które dadzą uczestnikom pojęcie o skomplikowanej norweskiej tradycji.

Warsztatom towarzyszyć będą dwie imprezy taneczne.

Finałem warsztatów będzie Noc Tańca – zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Impreza będzie wyjątkową okazją, aby doświadczyć bogactwa muzyki tradycyjnej Polski i Norwegii.

Do tańca zagrają uczestnicy warsztatów wraz z Vegarem Vårdalem oraz kapelą Tęgie Chłopy. Tańce polskie animować będzie Marta Domachowska, tańce norweskie – Marianna Dahl.

W programie również słynne norwesko-szwedzko-szetlandzkie trio The Nordic Fiddlers.

Więcej informacyj i szczegółowy program

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.