Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: 45 lat odnowy Krakowa

45 lat odnowy Krakowa — miasta na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Muzeum Krakowa

45 lat odnowy Krakowa — miasta na liście światowego dziedzictwa UNESCO

7 września8 października 2023 r.

Biuro Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Muzeum Krakowa zapraszają na wystawę planszową pod arkadami pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).

W tym roku mija 45 lat od wpisania zespołu staromiejskiego Krakowa (Wawelu, Starego Miasta, Kazimierza i Stradomia) na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historyczne centrum miasta zajmowało wówczas jedno z dwunastu pierwszych miejsc na liście. Obecnie składa się ona z 1157 obiektów rozmieszczonych w 167 państwach. Wśród nich 17 pochodzi z Polski.

Na wystawie zostały przedstawione główne etapy i kierunki działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – od momentu jego powstania po czasy nam współczesne. Przemiany ustrojowe, które nastąpiły w latach 1989–1990, przyniosły pozytywne zmiany. Od tego czasu w skład komitetu wchodzą eksperci w dziedzinie ochrony zabytków i konserwacji. Głównym źródłem finansowania prac pozostaje Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Na podstawie licznych fotografii przedstawiono niektóre historyczne budowle podczas ich remontu, a także zabytki po zakończeniu prac renowacyjnych. Częścią wystawy planszowej jest Kronika życia miasta (1978–2023).

Fort Jugowice — dziedzictwo na nowo odkryte

7 września, godz. 14.00

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (ul. Forteczna 28) zaprasza na oprowadzanie z tłumaczeniem na polski język migowy. Spotkanie jest przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

Twierdza Kraków – pierścień austriackich fortyfikacji – to niezwykły zabytek. Wciąż skrywa wiele ciekawostek i budzi wiele emocji. Razem z kuratorem, panem dr. Wacławem Szczepanikiem, zapraszamy do zwiedzania zrewitalizowanych wnętrz fortecznych i wystawy Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca. Poznamy historię dziedzictwa skazanego przez lata na niepamięć, odkryjemy dzieje twierdzy, a także usłyszymy opowieści o siarce i o tym, jak leczyć „zołzy”.

Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Architekt czy budowniczy? Projekty żydowskich twórców w Podgórzu

8 września, godz. 17.00

Muzeum Podgórza (ul. Bolesława Limanowskiego 51) zaprasza na spacer towarzyszący wystawie Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu.

Podgórze pełne jest śladów obecności jego dawnych obywateli, w tym wielu żydowskich rodzin. Najtrwalszym śladem są kamienice, które wznosili w XIX i na początku XX wieku. Spacer będzie prowadzić szlakiem najciekawszych kamienic oraz wybranych projektów budynków, których budowniczymi byli Żydzi. Różne odcienie historyzmu, secesji i modernizmu, pojawiające się na trasie, pokażą, jak różnorodne jest podgórskie dziedzictwo architektoniczne. Spacer pełen będzie nazwisk – tych znanych i tych zapomnianych – anegdot i niezwykłych architektonicznych wątków (znalezionych m.in. w krakowskich archiwach).

Prowadzenie: pan Jakub Jastrzębski.

Wstęp: 15 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.