Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Antyk, Włochy i Amerykanin. Twórczość Cy Twombly’ego

Antyk, Włochy i Amerykanin. Twórczość Cy Twombly’ego

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Zapraszamy do udziału w wykładach organizowanych przez Wrocławską Fundację Studentów Historii Sztuki i poświęconych sztuce amerykańskiej.

Jedenasty wykład w cyklu Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych wygłosi pan mgr Jakub Zarzycki na temat

Antyk, Włochy i Amerykanin. Twórczość Cy Twombly’ego.

4 kwietnia 2013 r., godz. 18:00.

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, sala 309, Wrocław.

Wykład będzie spojrzeniem na twórczość Cy Twombly’ego (1928-2011) — amerykańskiego malarza, który u początków swojej kariery opuścił artystyczne środowisko Wschodniego Wybrzeża USA dla powojennych Włoch. Oglądając obrazy Twombly’ego, zobaczymy, jak amerykański abstrakcjonista przedstawiał na ogromnych płótnach „Iliadę”, dlaczego widział Morze Śródziemnomorskie jako światło oraz jak malował sierpniowy upał w Rzymie. Zastanowimy się także, jak można pisać wiersze za pomocą pędzla, jak antyk potrafi inspirować artystów całkowicie nowoczesnych i co mają z tym wspólnego francuscy teoretycy literatury.

Opowiemy sobie również o wspólnej wystawie Nicolasa Poussina i Twombly'ego oraz o fizycznie demonstrowanej miłości do obrazów tego drugiego. Oraz o tym, czy artyście wolno się żenić (z włoską arystokratką).

Strona artysty: http://cytwombly.info/.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Mgr Jakub Zarzycki (ur. 1988) — doktorant w Instytucie Historii Sztuki oraz student trzeciego roku filologii polskiej UWr.

Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół znaczenia polskiej sztuki nowoczesnej wobec historii i filozofii (praca magisterska poświęcona malarstwu Wojciecha Gersona w kontekście pojęć Jana Franciszka Lyotarda) oraz obecności Śródziemnomorza w kulturze europejskiej (przygotowywana praca doktorska na temat konwencji postrzegania Italii przez malarzy polskich w latach 1861-1918).

Publikował w „Dziełach i Interpretacjach” oraz w „Opposite”.

Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.