Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Gdzie cystersi z Lubiąża mieli swoją arkadię?

Gdzie cystersi z Lubiąża mieli swoją arkadię? O jednej z ostatnich realizacji M. Willmanna

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Wystartował nowy cykl wykładów, organizowany przez Wrocławską Fundację Studentów Historii Sztuki przy współpracy z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki i zatytułowany Wiosna kwitnie śląskim barokiem. Już dziś serdecznie zapraszamy na wykład pt.:

Gdzie cystersi z Lubiąża mieli swoją arkadię? O jednej z ostatnich realizacji M. Willmanna.

Pani mgr Małgorzata Macura

9 kwietnia 2014 r., godz. 18:00

Cafe Sztuczki, Instytut Historii Sztuki UWr. (piętro -1), ul. Szewska 36, Wrocław

Lubiąski opat Johan Reich (1662-1691) w jednej z ziemskich posiadłości klasztornych – Moczydlnicy Klasztornej – zainicjował wznoszenie rezydencji letniej dla współbraci zmęczonych posługą zakonną. Skromna architektura kilka lat później otrzymać miała wspaniały wystrój w postaci malowanych stropów. Opat Ludwik Bauch zlecił to przedsięwzięcie Michałowi Willmannowi, malarzowi, który od niecałych dwóch dekad prowadził przyklasztorną pracownię. Na tle imponującego œuvre mistrza realizację tą można – bez najmniejszej przesady – nazwać „białym krukiem”. Malowidła wykonane przy użyciu nietypowej dla warsztatu lubiąskiego techniki klejowej na drewnianym podobraziu, często o zróżnicowanym i niestandardowym kształcie, są popisem umiejętności Willmanna poczynając od lirycznego pejzażu po apoteozę w kostiumie mitologicznym. Przestrzeń, dla której przeznaczone były dzieła, determinowała ich wielowątkowy i niejednoznaczny program ikonograficzny, adresowany do elitarnego i wykształconego odbiorcy, który w czasach powstania, jak i obecnie pozwala na szeroką interpretację.

Mgr Małgorzata Macura jest absolwentką Instytutu Historii Sztuki UWr. (2013), a w swojej pracy badawczej skupia się na zagadnieniach związanych ze sztuką barokową.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.