Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Avant Art Festival 2010 – Norwegia

Avant Art Festival 2010 – Norwegia

Avant Art Festival 2010

Wrocław, 24-26.09, 01-04.10. 2010 r.

AVANT ART FESTIVAL na stałe zagościł w kalendarzu ambitnych imprez cyklicznych, nastawionych na bardziej wymagającego odbiorcę. Potrzeba nowego spojrzenia na sztukę współczesną szczególnie w jej muzycznym wydaniu zaowocowała organizacją festiwalu, który z założenia nie zamyka się w jednym gatunku. Stara się natomiast zaprezentować różne drogi, jakimi podążają obecnie artyści, wykraczający poza ustalone granice twórczości oficjalnej i akademickiej. Eksperyment i awangarda przejawiają się na wielu płaszczyznach i frontach sztuki, nie zważając na uznane tradycją ramy rodzajowe. Avant Art Festival stawia sobie za cel prezentację tej różnorodnej, często eklektycznej sztuki, nastawionej na zacieranie granic pomiędzy poszczególnymi gatunkami, by tym samym stworzyć nową jakość, opartą na niespotykanych dotąd formach ekspresji.

Pod szyldem fundacji Avant Art, festiwal proponuje odbiorcom całkowicie świeży sposób obcowania ze sztuką – awangardowy, odkrywczy, odrzucający konwencjonalność, prezentujący artystów nietuzinkowych i nowatorskich. Główną ideą wydarzenia nie jest prezentacja jedynie współczesnych dokonań muzyki eksperymentalnej. Nie jest to zwykły „festiwal muzyczny”. To bardziej „festiwal o muzyce”. I dlatego oprócz projektów stricte operujących sztuką dźwięku można na nim zobaczyć spektakle teatralne i taneczne, instalacje i performance. Poszukiwanie wartości muzycznych w działaniach, które mogą się bez muzyki obejść, ale razem z nią tworzą nowe konteksty, odkrywają nowe terytoria w twórczości artystycznej i zmieniają jej odbiór to jedno z podstawowych kryteriów selekcji projektów, które goszczą na festiwalu.         

Trzecia edycja AVANT ART FESTIVAL to wydarzenie, którego żaden szanujący się fan nietuzinkowej muzyki i sztuki nie może przegapić. W tym roku szczególny nacisk został położony na prezentację nowej sztuki norweskiej, ukazując nie tylko najnowsze dokonania znakomitości tamtejszej eksperymentalnej sceny muzycznej, ale także przedstawienia poszukujących i awangardowych teatrów. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć artystów, którzy wcześniej nigdy nie występowali na żywo w naszym kraju, takich jak MAJA RATKJE czy JAMES PLOTKIN, który wystąpi razem z MICKIEM HARRISEM – ten po raz pierwszy za perkusją od wielu lat! Skład festiwalu dopełniają ARVE HENRIKSEN & JAN BANG, OFFONOFF (zespół złożony z członków ZU, THE EX I THE THING), mistrz współczesnej elektroniki ALVA NOTO czy THE THING w kolaboracji z OTOMO YOSHIHIDE i wielu innych niesamowitych artystów. Swoje spektakle zaprezentują MAISONDAHLBONNEMA & NEEDCOMPANY, VERDENSTEATRET oraz [MINUS 20] COLLECTIVE. Integralną częścią będzie wydarzenia będzie też AUSTRIAN SOUND & VISION – galeryjna prezentacja nowej sztuki austriackiej. Festiwalowi towarzyszyć będą też warsztaty dla kuratorów i producentów sztuk performatywnych, do udziału w których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

AVANT ART FESTIVAL to nie jest zwykły festiwal muzyczny – to przede wszystkim FESTIWAL O MUZYCE.

AVANT ART FESTIVAL to ważny głos w festiwalowym świecie sztuki. To platforma prezentacji starannie wyselekcjonowanych artystów z różnych kręgów i środowisk. To odważne, międzynarodowe wydarzenie powołane zostało do życia przez Kostasa Georgakopulosa – muzyka, wydawcę, producenta i dyrektora artystycznego Sceny Muzycznej Ery Nowe Horyzonty.

— Tworzymy to wydarzenie, by zaprezentować sztukę na najwyższym poziomie. Nie interesują  mnie podziały na gatunki i ich odbiorców, nie przywiązuję wagi do tworzenia imprezy dla określonej grupy docelowej. Priorytetem festiwalu jest eklektyzm: pełen mariaż estetyczny i gatunkowy nie tylko muzyki, ale szeroko pojętej awangardy czy sztuki eksperymentalnej. Artystów festiwalowych różni od siebie percepcja sztuki i stylistyka, ale łączy ich kraj pochodzenia (np. Węgry czy Norwegia), a często też wspólne źródło inspiracji. Dzięki temu AVANT ART FESTIVAL corocznie generuje nową, zaskakującą jakość. Kostas Georgakopulos, dyrektor festiwalu

Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Miasta Wrocławia — Rafał Dutkiewicz.

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię przez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Szwajcarską Fundację dla Kultury Pro Helvetia.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.