Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Spacer po terenie byłego obozu Baulager 15/XIV

Spacer po terenie byłego obozu Baulager 15/XIV

Muzeum Krakowa

Spacer po terenie byłego obozu Baulager 15/XIV

7 października 2023 roku, godz. 14.30

Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza na spacer.

Wiosną 1940 r. na terenach rozciągających się pomiędzy dzisiejszym placem Centralnym a willą Rogozińskich (na obrzeżach wsi Mogiła) Niemcy założyli obóz pracy pod nazwą Baulager 15/XIV. Na jego terenie byli przetrzymywani Żydzi z Polski i Węgier, jeńcy sowieccy, Polacy z KL Plaszow oraz robotnicy przymusowi. Nie mamy niestety zbyt wiele wiadomości na temat tego miejsca. Stosunkowo najwięcej wiemy o wydzielonej, południowo-wschodniej części obozu, która przeznaczona została w 1944 r. dla jeńców sowieckich, pracujących przy budowie fałszywego lotniska w okolicach kopca Wandy. Na terenie obozu istniał również barak przeznaczony dla Żydówek, który jednak został zlikwidowany w 1943 r.

Prowadzenie: pan Grzegorz Jeżowski. Wstęp: 15 zł.

Aferki i skandale, czyli burze w świecie mody

5 października, godz. 17.00

Kamienica Hipolitów zaprasza na wykład online.

Moda zwykła zmieniać się dynamicznie. Z sezonu na sezon pojawiają się nowe trendy. Było tak również w XVIII, XIX i XX w. Niektóre stylizacje buntowały się przeciwko obowiązującym normom i zwyczajom, a inne kwitowano śmiechem i drwinami. Wystarczy wspomnieć liczne karykatury przedstawiające panny w krynolinach czy oburzenie na widok flapperek.

Zapraszamy Państwa na wykład, w którego trakcie prelegentka, pani Karolina Żebrowska, opowie, co w świecie mody sprawiało, że w żyłach aż wrzała krew, i co stawało się tematem gorących dysput w prasie i na salonach.

Śladami mieszkańców dawnego Krakowa

7 października, godz. 11.00

Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

Zapraszamy na wydarzenie w cyklu Oprowadzanki.

Zapraszamy do Rynku Podziemnego, gdzie kryje się historia średniowiecznego Krakowa i jego mieszkańców. Podczas oprowadzania odsłonimy kulisy życia codziennego i zawodowego. Opowiemy m.in. o tym, jak dawniej dbano o higienę, zdrowie i urodę. Dowiemy się, dlaczego Kazimierz Wielki postanowił przywołać do porządku miłośników mody i wystawnego ucztowania. Przedstawimy historię krakowskich ciżemek, które podbiły europejski rynek. Spróbujemy odczytać także inicjały zakochanych, które umieszczono na średniowiecznym pierścieniu zaręczynowym. Zdradzimy, jak spędzano czas wolny oraz czym bawili się najmłodsi. Gotowi na podróż w czasie?

Prowadzenie: pani Katarzyna Kucharska.

Wstęp: 15 zł (dla jednego opiekuna wstęp wolny). Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.