Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Baza na Księżycu

Baza na Księżycu

Muzeum Krakowa

Nowa Huta leci w kosmos: technologia w życiu miast. Baza na Księżycu

8 lutego 2024 roku, godz. 18.00

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Zapraszamy na wykład.

Loty w kosmos miały fundamentalny wpływ na charakter architektury tworzonej po II wojnie światowej. Szczególnie silnie widać to zjawisko w przypadku budynków prestiżowych, rezydencji głów państw, budynków rządowych, hal sportowych lub miejsc związanych z komunikacją. We wnętrzach tego typu miejsc w latach 60. i 70. dążono do tworzenia futurystycznych kompozycji, które bardzo często budowały opowieść o progresywnych ideach i marzeniach o lepszej przeszłości, a wpisywały się w politykę państw i miast powojennego świata. Bardzo często projekty architektoniczne współgrały z kulturą wizualną epoki, z futurystycznymi narracjami obecnymi w kinie i telewizji. Spotkanie poświęcone będzie kosmicznemu prestiżowi oraz skrajnym, modernistycznym rozwiązaniom wprowadzanym do najważniejszych kreacji epoki. Przywołane zostaną przykłady z obu stron żelaznej kurtyny i ich wpływ na architekturę Polski.

Prowadzenie: pan dr Michał Wiśniewski.

Wstęp wolny.

Oprowadzanie po wystawie w Aptece Pod Orłem

10 lutego, godz. 11.30

Apteka Pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

W czasie II wojny światowej na terenie getta krakowskiego działała apteka Pod Orłem zarządzana przez polskiego farmaceutę, Tadeusza Pankiewicza, który przez cały czas istnienia „dzielnicy żydowskiej” pracował i żył między jej mieszkańcami. Z okien dyżurnego pokoju widział zbrodnie, jakich dopuszczał się okupant. Był świadkiem deportacji Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Na prośbę przyjaciół z getta opublikował po wojnie wspomnienia, w których przypomniał losy tych, którym nie udało się przeżyć i o których nikt inny nie mógł się upomnieć, ponieważ wyginęły całe rodziny. Podczas oprowadzania dowiemy się, dlaczego farmaceuta pozostał w getcie, choć nie był Żydem. Odkryjemy rolę, jaką odegrała apteka w „obmurowanym mieście”. Usłyszymy o losach i troskach ludzi, o których pamięć dopominał się Tadeusz Pankiewicz.

Prowadzenie: pani Katarzyna Kocik.

Wstęp z biletem wstępu na wystawę. Konieczna rezerwacja.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.