Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Tychy: Beksiński na Śląsku

Beksiński na Śląsku

Muzeum Historyczne w Sanoku / Fundacja Beksiński

18 czerwca 2022 roku w Tichauer Art Gallery (w industrialnych przestrzeniach Browaru Obywatelskiego w Tychach przy ul. Browarnej 21) rozpoczął się wyjątkowy festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego zatytułowany Beksiński na Śląsku. Obejmuje prezentację 55 oryginalnych obrazów artysty, obszerną wystawę multimedialną Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition, a także wydarzenia towarzyszące: pokazy filmów o życiu Beksińskich, spotkania z ich przyjaciółmi, panele i dyskusje z gośćmi, a także koncert finałowy Świat Mistrza Beksińskiego. Jest to pierwsze w Polsce tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości tego słynnego malarza. Współorganizatorami festiwalu są Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Fundacja Beksiński.

Bilety

Najbliższe spotkanie: 29 lipca, godz. 19.00. Zdzisław Beksiński o fotografii

W trakcie spotkania zostanie wyświetlony film dokumentalny autorstwa pana Janusza Baryckiego – Wiesław Banach i Adam Sobota przeanalizują w nim twórczość fotograficzną Zdzisława Beksińskiego, która do dziś budzi wiele emocji.

Zapraszamy również na dyskusję z panią Olgą Ptak, autorką książki pt. Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego. Książka ukazała się w 2015 r., przedstawia historię dwóch artystów, którzy opisują nie tylko swoją przyjaźń, lecz także peerelowską rzeczywistość. Tom zawiera około trzystu listów napisanych w ciągu czterdziestu lat znajomości.

Wstęp wolny dla osób z biletem na festiwal lub potwierdzeniem jego zakupu.

15 lipca, godz. 19.00. Anja Orthodox o Tomaszu Beksińskim

O swojej przyjaźni z Tomaszem Beksińskim oraz związanych z nim anegdotach opowie pani Anja Orthodox. Artystka w Sali Industrialnej zaprezentuje się również od strony wokalnej, śpiewając kilka swoich utworów.

Kolejną częścią wydarzenia będzie spotkanie z panem Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich oraz kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Zwieńczeniem będzie wieczór z ulubionymi utworami muzycznymi Tomasza Beksińskiego, który poprowadzi jego przyjaciel, pan Janusz Barycki (Fundacja Beksiński).

Wstęp: 29 zł (płatność przy wejściu).

*****

Świat Mistrza Beksińskiego

Spodek w Katowicach

24 września, godz. 19.00

Beksiński tworzył swoje obrazy w nieustającym kontakcie z muzyką. Wśród najczęściej wymienianych przez niego kompozytorów znajdował się Alfred Sznitke. Stąd też pomysł pokazania obrazów Beksińskiego w integralnym połączeniu z muzyką, co daje widzowi możliwość pogłębienia wrażeń emocjonalnych. W dniu koncertu Spodek zamieni się w dużą, klimatyczną filharmonię z bardzo dużym ekranem za sceną.

W części pierwszej koncertu usłyszymy utwór współczesny Sine Titulo, skomponowany na potrzeby koncertu przez dyrygenta i kierownika muzycznego, pana Szymona Sutora.

W drugiej części koncertu usłyszymy Requiem Alfreda Sznitkego – połączone z prezentacją obrazów ściśle związaną z dramaturgią muzyki.

Dodatkowo w „Łączniku” pomiędzy Spodkiem a Międzynarodowym Centrum Kongresowym będzie można zobaczyć wystawę specjalnie wyselekcjonowanych obrazów Zdzisława Beksińskiego. Wystawa będzie dostępna od godz. 17.30 (wejście przez Spodek) oraz po koncercie do godz. 22.30.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.