Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Beksiński we Wrocławiu

Beksiński we Wrocławiu

Fundacja Beksiński

Beksiński we Wrocławiu

Po 30 latach malarstwo mistrza wróciło do stolicy Dolnego Śląska. 4 listopada 2023 r. we wrocławskiej Hali Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych (IASE, ul. Wystawowa 1) rozpoczęła się wystawa prezentująca twórczość jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących współczesnych polskich artystów – Zdzisława Beksińskiego.

Na wystawie, która pozostanie otwarta do 18 lutego 2024 r., jest prezentowanych, dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku, 45 obrazów artysty, które ukazują jego wyjątkowy, metafizyczny świat. Uzupełnieniem ekspozycji obrazów jest wystawa multimedialna pt. Human Condition – Beksiński Multimedia Exhibition, która zabierze zwiedzających w podróż przez całokształt twórczości mistrza. Jest to pierwsze we Wrocławiu tak kompleksowe przedsięwzięcie poświęcone twórczości słynnego malarza.

Powszechnie wiadomo z dzienników oraz korespondencji Zdzisława Beksińskiego, że był fanem nowinek technicznych i technologicznych. Eksperymentował i próbował wszystkiego, co tylko znajdowało się w zasięgu jego ręki. Kolekcjonował również różnego rodzaju nowości dostępne na rynku – związane ze sprzętem wideo, audio czy komputerami. Fascynował się możliwościami, które stwarzają nowe technologie i zazdrościł młodym adeptom sztuki, że dożyją zaawansowanych rozwiązań, których jemu już nie będzie dane doświadczyć.

Dlatego właśnie, w swego rodzaju hołdzie dla artysty, Fundacja Beksiński stworzyła projekt wystawy w takiej odsłonie – aby pokazać fanom Beksińskiego jego oblicze w formie, którą być może sam zacząłby się zajmować, gdyby tylko starczyło mu czasu i gdyby nie tragedia, która skróciła jego życie. Jak sam Beksiński pisał w jednym z listów do Normana Leto: w tym jest przyszłość sztuki i nie mam co do tego cienia wątpliwości.

Zawsze staramy się przy organizacji naszych wydarzeń związanych ze Zdzisławem Beksińskim, aby były one jak najbardziej wierne wizji i podejściu do sztuki samego Mistrza, a jednocześnie, aby trafiały dzięki językowi, jakim się w nich posługujemy, do kolejnych, coraz młodszych i odleglejszych od Beksińskiego pokoleń. Niezmiennie nam się to udaje, a sam Beksiński cieszy się niesłabnącym (a wręcz coraz większym) zainteresowaniem. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich na tę wyjątkową wystawę we Wrocławiu między 4 listopada a 18 lutego. To całkiem nowy sposób na doświadczenie dzieł tego nietuzinkowego artysty – mówi pan Janusz Barycki, prezes i założyciel Fundacji Beksiński.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku, a o jej bezpieczeństwo dba Safe Security. Prezentacja będzie czynna codziennie w godzinach od 12.00 do 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00).

Więcej informacji odnośnie do rezerwacji biletów oraz kwestii logistycznych1

Dni, w których wystawa będzie nieczynna lub czynna w ograniczonym czasie: 24, 25, 26 i 31 grudnia – wystawa nieczynna, 1 stycznia – wystawa czynna od godz. 15.00 do 20.00.

Bilety do nabycia w serwisie GoOut oraz kasie wystawy.

Ceny biletów: normalny – 55 zł, ulgowy – 45 zł, grupowy2 (dla grup zorganizowanych, min. 20 osób): 30 zł od osoby (opiekunowie/wychowawcy – bezpłatnie).

Grupy zorganizowane (szkoły) przyjmowane są od poniedziałku do środy od godz. 10.00. W celu umówienia grup zorganizowanych organizator prosi o kontakt telefoniczny: +48 508 182 608.

Do zakupu biletu ulgowego uprawnieni są: uczniowie/studenci z legitymacją uczniowską/studencką, seniorzy powyżej 65. roku życia, osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) w weekendy.

Do darmowego wstępu na wystawę uprawnione są: osoby z niepełnosprawnością (I grupa inwalidzka) oraz osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich wraz z opiekunem (od poniedziałku do piątku), dzieci do 10. roku życia.

Zdzisław Beksiński (1929–2005) – malarz, rzeźbiarz, fotografik i grafik komputerowy. Urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku, zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. Uważany jest obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych. W latach 1947–1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do rodzinnego Sanoka, gdzie pracował jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów.

Na początku lat 50. rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmował się malarstwem, rysunkiem, grafiką i rzeźbą. Pierwszy sukces przyniosła mu wystawa zorganizowana w 1964 r. przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Beksiński porzucił wówczas pracę w Autosanie i zajął się wyłącznie twórczością artystyczną. Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 r. ukazała nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji oblicze artysty. Ukształtował się wtedy charakterystyczny, wizyjny styl obrazowania, który trwał do połowy lat 80. – w twórczości artysty nazywany jest on „okresem fantastycznym”. W 1977 r. Beksiński opuścił Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy. Systematycznie utrzymywał kontakt z Muzeum Historycznym w Sanoku, przekazując do kolekcji swe najlepsze dzieła. Ostatnie kilkanaście lat twórczości przyniosło zauważalne zmiany – artysta zredukował szczegółowość i ilość treści, skupiając się bardziej na formie i malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostały architektura oraz zdeformowane postaci ludzkie i zwierzęce, traktowane jednak w odmienny, monumentalny sposób. Pod koniec lat 90. artysta zajął się również tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo. Ostatnie lata życia poświęcił wyłącznie malarstwu, doprowadzając swój warsztat do maestrii. W lutym 2005 r. został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu.

Mocą testamentu Zdzisław Beksiński przekazał artystyczny dorobek Muzeum Historycznemu w Sanoku, które przez lata zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w największych polskich miastach, a także za granicą. Zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów. Prace artysty znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m.in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii i Japonii. Największa kolekcja, składającą się z kilku tysięcy prac mistrza dystopijnego surrealizmu, znajduje się w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Kamil Śliwiński

Beksiński we Wrocławiu


1 Warto pamiętać, że na wystawę obowiązuje bilet wstępu na konkretną godzinę. Bilety można zarezerwować online (do czego zachęcamy), istnieje również możliwość zakupienia na miejscu biletu dla grupy szkolnej ze specjalnym wsparciem (wykładem biograficznym) ze strony organizatora.

2 W cenie biletu grupowego dla szkół zawarte są: multimedialny wykład biograficzny (35 min), pokaz multimedialny (25 min), zwiedzanie wystawy (25 min).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.