Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Bez retuszu. Jan Matejko

Bez retuszu. Jan Matejko

Muzeum Narodowe w Krakowie

Bez retuszu. Jan Matejko

Akwarela to technika malarska, która nie daje możliwości dokonywania poprawek i retuszy. Namalowany fragment można tylko nieznacznie modyfikować poprzez pokrywanie warstwami lub usuwanie części pigmentu. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę zbudowaną wokół opowieści – tematów ośmiu szkiców akwarelowych i akwarel oraz miniatur autorstwa Jana Matejki.

Wystawa będzie dostępna od 11 marca do 10 lipca 2022 roku w Domu Jana Matejki (ul. Floriańska 41). Zaprezentujemy kameralne kompozycje historyczne i wizerunki postaci historycznych, a uzupełnieniem ekspozycji będą rekwizyty malarskie oraz rysunki – szkice portretowe, kostiumowe i kompozycyjne do obrazów. Eksponaty kierują uwagę widzów nie tylko na wielką historię i treści legend, lecz także na kolejne etapy mało znanej pracy twórczej artysty.

Wśród obrazów o delikatnej, pastelowej kolorystyce szczególne zainteresowanie wzbudzi zapewne Autoportret w miniaturze. Wystawa została przygotowana ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz kolekcji prywatnej.

Jan Matejko, Zygmunt August i Barbara, 1858 r., fot. Pracownia digitalizacji MNK

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.