Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Biały Dom jako „maison de plaisance”

Biały Dom jako „maison de plaisance”

Muzeum Łazienki Królewskie

Biały Dom jako „maison de plaisance”

Wstęp wolny. Zbiórka przed wejściem do Białego Domu

ul. Agrykola 1

Przenieś się w XVIII w. Poznaj historię, wystrój oraz mieszkańców Białego Domu, czyli miejsca, gdzie – zgodnie z zamysłem króla Stanisława Augusta – można było miło spędzić czas z dala od dworskiego ceremoniału. Zapisy

20 lipca, godz. 17.00–18.30 – Biały Dom jako maison de plaisance

Idea posiadania miejsc, gdzie elity mogły się oddać przyjemnościom w wąskim gronie najbliższych znajomych, nie była w czasach Stanisława Augusta niczym nowym. Maisons de plaisance, czyli niewielkie wille służące miłemu spędzaniu czasu, to w XVIII w. zjawisko dość powszechne. Poznamy przykłady tego typu obiektów z Francji, Prus i Rosji oraz te z najbliższego sąsiedztwa Łazienek Królewskich, na Skarpie Wiślanej. Porozmawiamy o osiemnastowiecznym otoczeniu i wnętrzu Białego Domu. Zastanowimy się, jakie cechy i rozwiązania sprawiały, że było to miejsce przyjemne.

3 sierpnia, godz. 17.00–18.30 – Mieszkańcy Białego Domu

Bardzo możliwe, że Biały Dom początkowo miał być wyłącznie miejscem krótkiego odpoczynku podczas spacerów. Jednak z powodu częstej przebudowy pozostałych obiektów Łazienek Królewskich mały domek – widocznie od razu doskonały – stał się letnim mieszkaniem. Pomieszkiwali tu król, siostry monarchy, bratowa i tajemniczy ambasador. Po śmierci Stanisława Augusta rozegrały się tu ważne wydarzenia.

17 sierpnia, godz. 17.00–18.30 – Marzenie o państwie idealnym

Biały Dom był kiedyś położony na wyspie. Lokalizacja i wystrój wnętrz miały znaczenie symboliczne – mówiły o tym, jak powinny wyglądać mądre rządy i państwo, w którym ludzie są szczęśliwi. Nie były to tylko marzenia; król realizował te idee. Postaramy się rozszyfrować symbole zawarte w dekoracjach Białego Domu. Porozmawiamy o tym, jakie znaczenie miały organizowane przez króla obiady czwartkowe, kto na nich bywał, jakich używano naczyń, sztućców i potraw. Pomówimy o sprawach przyjemnych w odniesieniu do maison de plaisance, a także o tematach poważniejszych, gdyż smutne wydarzenia nie ominęły Białego Domu.

Prowadzenie: pani Ludmiła Waślicka – absolwentka historii i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz oligofrenopedagogiki. Przez wiele lat pracowała w szkole z oddziałami integracyjnymi. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie; prowadzi zajęcia dla różnych grup wiekowych, w tym dla osób niepełnosprawnych.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.