Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Błonia pod Benedyktem

Błonia pod Benedyktem

Muzeum Krakowa

Błonia pod Benedyktem

28 czerwca 2023 r., godz. 19.00

Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Zapraszamy na publiczną prezentację projektów i dyskusję na temat zieleni wokół Fortu „Św. Benedykt”. Okazją do rozmowy na ten temat będzie prezentacja prac projektu dydaktycznego Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.

Tematem ćwiczeń projektowych dla studentów III roku było otoczenie Fortu 31 „Św. Benedykt” i kościoła pw. św. Benedykta. W skład projektu wchodziły też taras, wał i nadszaniec, wieńczące fort – a więc zintegrowany, choć minimalistyczny w założeniu projekt parku-błoń i nowych funkcji fortu. Z problemem zmagali się, wraz ze studentami z Polski, studenci z Chin, Niderlandów i Turcji (uczestnicy Programu „Erasmus”). Temat podjęty został jako wspólny projekt dydaktyczny – projektowe odkrywanie Cracovia Incognita. Będziemy oglądać prace i dyskutować nad wizjami zagospodarowania tej ważnej dla podgórzan przestrzeni.

Wstęp wolny.

Niewielka pracownia z klimatem i duszą starych ksiąg, czyli tajniki muzealnej introligatorni

28 czerwca, godz. 16.00

Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie i warsztaty z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa (ul. Szpitalna 21). Spotkanie przeznaczone głównie dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Zapraszamy na kolejne kameralne spotkanie w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Tym razem odkryjemy sekrety książek. Razem z muzealniczką i introligatorką, panią Katarzyną Pietrzycką-Minczak, poznamy niezwykłą pracownię i jej tajniki. Podczas spotkania dowiemy się, jakie narzędzia i materiały wykorzystywane są w codziennej pracy introligatora. Odkryjemy działanie starych maszyn introligatorskich, które do dziś budzą respekt i zachwyt. Podczas spotkania poznamy także technikę barwienia papierów klajstrowych.

Prowadzenie: pan Janusz Tadeusz Nowak. Asysta: panie Elżbieta Lang i Katarzyna Bury. Wstęp wolny.

Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Kolejne spotkania: 11 lipca, godz. 15.00 (dla osób głuchych i z niepełnosprawnością słuchu), 12 lipca, godz. 16.00 (dla osób z niepełnosprawnością wzroku).

Podgórze pod lupą: spichlerz

28 czerwca, godz. 18.00

Muzeum Podgórza

Kolejną makietą z cyklu „Podgórze pod lupą” jest rekonstrukcja drewnianego spichlerza, wzniesionego w połowie XIX w. przez Maurycego Barucha. Plany spichlerza dołączone były do prośby Barucha o przyjęcie go w poczet obywateli Królewskiego Miasta Podgórza. Dokumenty te znajdują się w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie, dzięki którego uprzejmości mogliśmy zrekonstruować kolejny budynek.

Prowadzenie: pan Robert Gaweł. Wstęp wolny.

Lewobrzeżna panorama Podgórza

29 czerwca, godz. 17.30

Zbiórka: most Piłsudskiego od strony Kazimierza

Zapraszamy Państwa na krótki spacer, w czasie którego opowiemy o przekształceniach tkanki urbanistycznej Podgórza – jak widzieli je mieszkańcy Kazimierza. Pokonując zaledwie kilkaset metrów, poznamy bogatą historię Królewskiego Miasta Podgórza, zapoznamy się z istotnymi elementami jego panoramy.

Prowadzenie: pan Robert Gaweł.

Wstęp: 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Inauguracja „Średniowiecze da się lubić! 2023” – Turniej Rycerski

1 lipca, godz. 10.00–17.00

Barbakan (ul. Basztowa) zaprasza na fabularyzowany turniej rycerski doby późnego średniowiecza nawiązujący formą do turniejów burgundzkich. Podczas wydarzenia będą przeplatać się trzy zasadnicze formy aktywności:

Część widowiskowa

– realistyczne walki rycerskie w szrankach – postaci ciężkozbrojnych będą nawiązywały do postaci historycznych

– manewry piechoty miejskiej

– tańce dworskie i plebejskie

– pokazy mody

– inscenizacja historyczna przedstawiająca średniowieczny etos rycerski i dworski – zespół norm i zasad postępowania

Część teoretyczna – wykłady i lekcje

– uzbrojenie i techniki walki

– rodzaje strojów – historia i geneza

– taniec dworski i plebejski

– kuchnia średniowieczna

Część praktyczna

– szkoła fechtunku

– kurs tańca

– średniowieczna przymierzalnia strojów

– gry plebejskie

Dla najmłodszych zostanie przeprowadzony konkurs na małego rycerza i małą dwórkę, zakończony pasowaniem z wręczeniem upominków, w tym glejtów – dyplomów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna. Konferansjer herold na życzenie udzieli komentarzy także w języku angielskim.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.