Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Broń palna. Nabytki Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z 2019 roku

Broń palna. Nabytki Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z 2019 roku

Muzeum Łazienki Królewskie

Broń palna. Nabytki Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa z 2019 roku

24 lutego30 czerwca 2021 roku

Dawną broń palną, w tym okazy myśliwskie i o charakterze sportowym, z przeznaczeniem do strzelania do tarczy, oglądać można na wystawie czasowej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, oddziale Muzeum Łazienki Królewskie (ul. Agrykola 1, Warszawa). Wszystkie egzemplarze zakupione zostały dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zbiór myśliwskiej broni palnej zgromadzony w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa liczy około 130 sztuk. Trzon kolekcji stanowią okazy pochodzące z przełomu XIX i XX w. – o systemach zapalających bliższych współczesnym rozwiązaniom technicznym. Dlatego zakup 40 egzemplarzy, wśród których przeważają strzelby rozdzielnego ładowania (ładowane odprzodowo), stał się szczególnie cennym uzupełnieniem muzealnego zbioru.

Poszerzył się również terytorialny zasięg pochodzenia broni. Do wyrobów warsztatów rzemieślniczych z krajów zachodniej Europy dołączyły wytwórnie szwajcarskie, włoskie i bałkańskie. Najstarszy z zakupionych egzemplarzy, arkebuz zamkiem kołowym, datowany jest na przełom XVII i XVIII wieku, a najmłodszy to odtylcowa strzelba z systemem Lefaucheux, pochodząca z połowy wieku XIX.

Zbiór reprezentuje różnorodne, interesujące rozwiązania konstrukcyjne, charakterystyczne dla poszczególnych krajów i czasu powstania. Jest również bogaty pod względem użytych materiałów, technik zdobniczych i programów ikonograficznych, wykorzystanych do dekoracji drewnianych osad i części metalowych.

Broń palna krótka oraz sportowa – tarczowe karabinki i sztucery do strzelań ćwiczebnych, salonowych – to nowość w kolekcji Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.30.

Bilety: 8 zł – normalny, 4 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci i młodzież w wieku od 7. do 26. roku życia. W piątki wstęp wolny. Zwiedzanie odbywa się również w ramach wspólnego biletu do wszystkich obiektów (30 zł – normalny, 15 zł – ulgowy, dzieci i młodzież – 1 zł).

Broń palna — nabytki 2019

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.