Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89

Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89

Muzeum Krakowa

Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89

23 lutego 2024 – 23 lutego 2025 roku

Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od Melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po Wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po festiwal w Jarocinie. Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u.

Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje zaprezentujemy na ekspozycji.

Opowieść o muzyce zostanie poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających będzie też czekała strefa tańca, a wszystkie te atrakcje zostaną zaprezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.

Kurator wystawy: pan Zbigniew Semik

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
„Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”

24 lutego, godz. 12.00

25 lutego, godz. 12.00

Muzeum Nowej Huty serdecznie zaprasza na oprowadzanie pana Zbigniewa Semika.

Wstęp z biletem na wystawę. Konieczna rezerwacja.

Spotkanie z konserwatorem szopek

24 lutego, godz. 10.00

Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337) zaprasza na warsztaty z cyklu „Klinika dla rzeczy”.

Szopka krakowska, jak każda budowla, nie może się obyć bez okien i drzwi. W tym roku chcemy się pochylić nad tymi jej elementami. Korzystając z artefaktów ze zbiorów Muzeum Krakowa, prześledzimy różnorodne sposoby wykonywania i zdobienia otworów drzwiowych i okiennych. Z zastosowaniem technik modelarskich wykonamy ażurowe elementy z płytek z polistyrenu i profili HIPS. Będziemy służyć radą i pomocą.

Wstęp: 30 zł. Konieczna rezerwacja.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.