Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Architektura amerykańskich centrów handlowych od Victora Gruena do Jona Jerde’a

Architektura amerykańskich centrów handlowych od Victora Gruena do Jona Jerde’a

Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

Zapraszamy do udziału w wykładach organizowanych przez Wrocławską Fundację Studentów Historii Sztuki i poświęconych sztuce amerykańskiej.

Dziesiąty wykład w cyklu Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych wygłosi pani mgr Agata Chmielowska na temat

Architektura amerykańskich centrów handlowych od Victora Gruena do Jona Jerde’a.

21 marca 2013 r., godz. 18:00.

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Szewska 36, sala 309, Wrocław.

Temat o tyle ciekawy, że bardzo aktualny – Polska przeżywa obecnie istną eksplozję powstawania różnych galerii i centrów handlowych. Poza europejskimi korzeniami tych budynków, z początków oraz sprzed ery przemysłowej, za ich ojczyznę (zresztą i słusznie) uważa się Stany Zjednoczone, zaś za ojca -  Victora Gruena, którego prawowitym spadkobiercą stał się Jon Jerde, architekt m. in. warszawskich Złotych Tarasów. Wykład to podróż po amerykańskich świątyniach handlu, powstających od lat 50. XX w. do współczesności oraz próba uchwycenia zmian, jakim te budynki podlegają aż do dzisiaj, wpływając również na architekturę polskich miast.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Mgr Agata Chmielowska — doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UWr, zainteresowania badawcze dość mocno spolaryzowane: z jednej strony urbanistyka średniowieczna, z drugiej strony współczesna architektura i planowanie przestrzenne. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat układów ulicznych w średniowiecznych miastach lokacyjnych na Dolnym Śląsku. Na co dzień zajmuje się problematyką konserwatorską.

Zima i wiosna ze sztuką Stanów Zjednoczonych

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.