Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Cmentarz Rakowicki — historia miasta zapisana w kamieniu

Cmentarz Rakowicki — historia miasta zapisana w kamieniu

Muzeum Krakowa

Cmentarz Rakowicki — historia miasta zapisana w kamieniu

6 listopada 2023 roku, godz. 16.00

Zbiórka przed główną bramą (ul. Rakowicka 26)

Spacer z pomocami dotykowymi i elementami audiodeskrypcji. Spotkanie przeznaczone głównie dla osób niewidomych i z problemami wzroku.

7 listopada, godz. 15.00

Spacer z tłumaczeniem na polski język migowy. Spotkanie przeznaczone głównie dla osób głuchych i słabosłyszących.

Zapraszamy na sentymentalny, niespieszny spacer po cmentarzu Rakowickim śladami krakowian: patriotów, uczonych, poetów i artystów. Razem z przewodniczką, panią Elżbietą Lang, odkryjemy historię ludzi, których życie i dzieła na trwałe zapisały się w dziejach miasta. Poznamy także galerię rzeźby na wolnym powietrzu, którą od XIX stulecia tworzą nagrobki autorstwa najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy.

Wstęp wolny. Informacje i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) i 691 377 437 / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

„Chłopstwo. Historia bez krawata” — spotkanie wokół książki

6 listopada, godz. 18.00

Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28

Spotkanie z autorem książki Chłopstwo. Historia bez krawata – panem prof. Mateuszem Wyżgą.

Historyk, będący jednocześnie badaczem wsi i jej mieszkańcem, wnikliwie analizuje źródła: księgi metrykalne, dokumentację gospodarczą, a także swoją historię rodzinną, by na nowo przyjrzeć się chłopstwu i jego codzienności. W książce przytacza argumenty popierające tezę, że świat polskiej wsi w dawnych wiekach był wielowymiarowy, różny w zależności od regionu. Świat, w którym nie brakowało chłopskich przedsiębiorców obojga płci i zamożnych gospodarzy zatrudniających ubogą szlachtę (wypowiedź autora pochodzi z rozmowy z panią Małgorzatą Szlachetką, redaktor „Gazety Wyborczej”). Spotkanie poprowadzi pan Marcin Baran – poeta, dziennikarz i redaktor Wydawnictwa Muzeum Krakowa.

Wstęp wolny.

Obrona miast od II wojny światowej do chwili obecnej na przykładzie Krakowa
i jego północnych rubieży

9 listopada, godz. 18.00

Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

Muzeum Krakowa i Rada Dzielnicy V Krowodrza zapraszają na spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”.

Krakowa broniono od północy, choć niestety nie zawsze rękoma polskich żołnierzy. Każdy konflikt udoskonala sztukę prowadzenia wojny, jednakże utrzymanie miast jako dogodnego punktu oporu i logistyki pozostaje podstawą prowadzenia działań defensywnych.

Opowiemy, jak Niemcy usiłowali przygotować Krakau do obrony przed Sowietami, angażując w to mieszkańców. Pan Grzegorz Jeżowski (oddział Ulica Pomorska) podzieli się wynikami swoich badań, które obalają mit marsz. Iwana Koniewa – związany z manewrem, który ocalił Kraków. Pan gen. Mieczysław Bieniek przeniesie nas do czasów współczesnych. Opowie o ewolucji pola walki od (oby) ostatniej obrony Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem realiów wojny XXI wieku.

Pomysł i prowadzenie: pan Łukasz Mańczyk (radny Dzielnicy V Krowodrza). Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.