Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spacer po Cmentarzu Żydowskim z Maciejem Łagiewskim

Spacer po Cmentarzu Żydowskim z Maciejem Łagiewskim

Muzeum Miejskie Wrocławia

Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza w najbliższą niedzielę, 24 października 2010 r., godz. 12.00, na specjalne oprowadzanie po Starym Cmentarzu Żydowskim.

Gdy nadchodzi jesień, Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej zmienia się w miejsce magiczne, czerwono-żółte liście opatulają macewy i grobowce. To najlepsza pora, by wysłuchać opowieści o wrocławianach, którzy spoczywają na tej nekropoli. O tych, którzy na przełomie XIX i XX wieku współtworzyli życie kulturalne, polityczne i społeczne Śląska.

Cmentarz powstał w 1856 roku dla potrzeb Wrocławskiej Gminu Żydowskiej, następnie trzykrotnie był powiększany. Ostatni pochówek na cmentarzu miał miejsce w 1942 r. Choć był miejscem walk o Wrocław w 1945 roku, jako jedyna nekropolia z przełomu wieków we Wrocławiu, ocalał do naszych czasów. W 1975 roku wpisano go do rejestrów zabytków Wrocławia. Obecnie nekropolia jest jednym z oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia i jedynym muzeum plenerowym w mieście.

Po Starym Cmentarzu oprowadzać będzie pan dr Maciej Łagiewski, Dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, człowiek, który o tym miejscu i historii Wrocławskiej Gminy Żydowskiej wie wszystko. Autor książek: „Macewy mówią”, „Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu” oraz „Wrocławscy Żydzi 1850-1944”. Oprowadzanie połączone będzie z promocją najnowszego wydania książki autorstwa Macieja Łagiewskiego „Wrocławscy Żydzi 1850 -1944. Zapomniany rozdział historii”.

Wstęp: 7 złotych

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.