Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Cranach. Natura i sacrum

Cranach. Natura i sacrum

Muzeum Narodowe w Warszawie

Cranach. Natura i sacrum

17 grudnia 2021 – 27 lutego 2022 roku

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

Madonna pod jodłami oraz Adam i Ewa, dwa najważniejsze obrazy Łukasza Cranacha starszego (1472-1553) w zbiorach polskich, zostaną zaprezentowane na wystawie czasowej wraz z rycinami i rysunkami z kolekcji Muzeum. Wątkiem przewodnim ekspozycji będzie ukazanie nowej relacji natury i sacrum w sztuce końca XV i początku XVI wieku.

Kameralne spotkanie dwóch obrazów Cranacha, jednego z najwybitniejszych twórców niemieckiego renesansu, jest okazją, by opowiedzieć o przemianach zachodzących w ikonografii sztuki końca XV i początku XVI stulecia. W tym okresie zmieniły się nie tylko ujęcia najważniejszych tematów religijnych, lecz także sposoby przedstawiania przyrody. Wyzwaniem dla artystów stało się połączenie sacrum i natury w taki sposób, by dzieła z jednej strony nawiązywały do tradycyjnej symboliki, z drugiej zaś odzwierciedlały nowe tendencje humanistyczne. W tym kontekście oba obrazy Cranacha odczytać można jako opowieść o kluczowych wydarzeniach w historii zbawienia, ale także jako refleksję nad stworzeniem.

26 i 27 lutego ekspozycję można zwiedzić za złotówkę. Zachęcamy, by zaplanować dłuższy pobyt w Muzeum, ponieważ promocyjny bilet upoważnia do obejrzenia wszystkich dostępnych wystaw stałych: Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Wzornictwa Polskiego. Publiczność zapraszamy nie tylko do indywidualnych spotkań ze sztuką, lecz także do wzięcia udziału w oprowadzaniach – o wystawie opowiedzą kuratorzy ekspozycji, a także muzealni przewodnicy. Wiedzę o artystach epoki będzie można poszerzyć podczas wykładu Od złota do pejzażu. Tło w malarstwie Europy północnej w XV wieku. Pełny program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Muzeum.

W towarzystwie rycin Dürera, Altdorfera i Hirschvogla

W propagowaniu nowych koncepcji artystycznych i ikonograficznych znaczącą rolę odegrała też grafika. Na wystawie eksponowane będą ryciny czołowych niemieckich artystów epoki: Albrechta Dürera, Łukasza Cranacha starszego, Albrechta Altdorfera, Augustyna Hirschvogla, a także rysunki z kręgu tzw. szkoły naddunajskiej. Pozwolą one na prześledzenie ówczesnych sposobów obrazowania, przyjrzenie się zagadnieniom związanym z praktyką warsztatową oraz poznanie oczekiwań i gustów estetycznych zleceniodawców, wywodzących się często z kręgów elit dworskich.

Z Wittenbergi do Wrocławia

Madonna pod jodłami może stać się również impulsem do rozważań o kolekcjonerstwie sztuki u progu XVI wieku. Obraz został przywieziony do Wrocławia z Wittenbergi w przełomowym roku 1517, wyznaczającym początek burzliwego okresu reformacji. Nowy właściciel, biskup Jan V Thurzon (ok. 1464/1466-1520), przekazał dzieło do wrocławskiej katedry, gdzie w kaplicy św. Jana Ewangelisty znajdowało się aż do 1947 roku. Skradzione tuż po wojnie, zostało odzyskane w 2012 roku i od tego czasu znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Na wystawie łącznie zostaną zaprezentowane 23 prace: 2 obrazy oraz 21 rycin i rysunków.

Kuratorzy: Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska-Cardone, Joanna Sikorska

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.