Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków/Zakopane: Wystawy „Cud światła...” i „Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki” dostępne dłużej

Wystawy „Cud światła...” i „Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki” dostępne dłużej

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce”
przedłużona do 16 sierpnia

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odwiedzających, Muzeum przedłużyło wystawę Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce do 16 sierpnia 2020 r. Ekspozycję można obejrzeć w Gmachu Głównym przy al. 3 Maja 1.

Witraże żyją tylko wtedy, gdy przenika je światło. Rzućmy zatem snop światła na ich fenomen: Jakie umiejętności posiadali witrażyści? Jak „czytać” witraże? Jakie było ich miejsce w panoramie sztuki epoki? To pytania, które twórcy wystawy stawiają w pierwszej jej części, prezentującej średniowieczne witraże z obecnych terenów Polski na tle innych dziedzin sztuki, które wraz z nimi tworzyły niegdyś splendor wnętrz.

Na wystawie pokazany jest też proces zapominania o witrażach, ich rugowania z wnętrz sakralnych i świadomości ludzi w epoce nowożytnej. Prezentowane są różne aspekty ponownego odkrywania witraży w XIX wieku: pierwsze przejawy fascynacji, kampanie konserwatorskie, projekty nowych przeszkleń do średniowiecznych kościołów i kolekcjonerstwo. Centrum tej opowieści jest kościół Mariacki w Krakowie, którego średniowieczne kwatery umieszczone na co dzień wysoko w oknach za ołtarzem Wita Stwosza – w aktualnym stanie zachowania świadczącym o ich trudnych dziejach – stanowią szczególnie silny akord wystawy.

Cud światła to wyjątkowe przedsięwzięcie, dzięki któremu można zobaczyć witraże z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych oraz z kościołów i klasztorów. Ponadto dzieła malarstwa tablicowego, hafty, złotnictwo, dokumenty, rysunki, projekty przeszkleń. Wiele z tych eksponatów nigdy dotąd nie było prezentowanych publiczności. Niektóre z nich w ostatnich latach poddano badaniom i pieczołowitej konserwacji na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – jak choćby wykonane około 1200 roku witraże z dawnej kolekcji Zamoyskich w Adampolu.

Wystawie towarzyszy katalog Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce: do nabycia w sklepie muzealnym lub e-księgarni.

Wystawa „Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki” przedłużona do 13 września

Niniejsza wystawa to najpełniejsza prezentacja malarstwa Józefa Czapskiego w Pawilonie Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12). Składają się na nią następujące obrazy olejne: Wnętrze teatru Opera Leśna (1937), Patrycja Newey w „Tosce” (1953), Ministranci (1955), Czerwona kawiarnia (1956), Martwa natura (1956), Pejzaż morski (1961), Recepcja (1963), Lustro na drewnianych drzwiach (1964), Stara kobieta (1965), Kwiaty w wazonie (1966), Pociąg podmiejski (znany również pt. Train de banlieue, 1967), Fotel i matowa szyba (1975), Na rusztowaniu (ok. 1978), Młody mężczyzna na czerwonym tle (1980), Elektryczny bilard (1981), Trzy zielone jabłka (1982), Biały wazon (1985), dwa Pejzaże (1987); oraz sześć akwarel z niedatowanego notatnika Józefa Czapskiego, podarowanego Krystynie i Andrzejowi Wajdom 28 czerwca 1984 roku podczas jednej z wizyt w Maisons-Laffitte. Akwarele i dedykacja (Moim bardzo drogim Wajdom z całą moją wdzięcznością i przyjaźnią Józef Czapski, 28 VI 84.) zostały wycięte z notatnika i oprawione w 1985 roku przez Andrzeja Wajdę. Prezentujemy także siedemnaście dzienników z lat 1945–1976 z różnymi motywami (portrety, architektura, natura), wykonanymi różnymi technikami: akwarelą, piórkiem, ołówkiem, flamastrem, kredką. Kwiaty tytoniu z dziennika nr 93 są notatką malarską do obrazu olejnego Kwiaty w wazonie (i dziennik nr 93 otwarty na tej stronie, i olej znajdują się na naszej wystawie).

U Karola w Atmie. Z fletami w roli głównej

W cyklu koncertów Karol z Atmy. Muzyka jednoczy 30 lipca o godz. 18.00 wystąpią wspaniali artyści: małżeństwo flecistów Agata i Łukasz Długoszowie oraz pianista Andrzej Jungiewicz. Wydarzenie zorganizowane będzie w ogrodzie przed Muzeum Karola Szymanowskiego (ul. Kasprusie 19, Zakopane) oraz online; dostępne będzie także później w Sieci.

Z niecierpliwością oczekujemy na nasz koncert w Atmie, u „ojca” polskiej muzyki współczesnej – mówią muzycy. W programie ich występu znajdą się – obok Kołysanki Szymanowskiego – cztery prawykonania utworów kompozytorów polskich: Lovespell Iwony Kisiel, Duo Pawła Mykietyna, Dodecanzona Adama Sławińskiego i Gismondo Jarosława Siwińskiego. Kompozycje te usłyszymy w niezwyczajnym wariancie brzmieniowym: na dwa flety i fortepian. Wstęp wolny.

Poezja śpiewana w Artsferze – koncert Lidii Jazgar z zespołem

Muzeum zaprasza 31 lipca o godz. 20.00 na koncert Lidii Jazgar z zespołem Galicja do ArtSfery MNK przy Dawnym Hotelu Cracovia.

Lidia Jazgar to współzałożycielka i wokalistka zespołu Galicja, z którym była laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki. W latach 90. XX wieku była związana z Piwnicą pod Baranami. Zespół zagra w składzie: Lidia Jazgar – wokal, Ryszard Brączek – gitara, Michał Gąsiorowski – gitara. Wstęp wolny.

Harmonogram wydarzeń w ArtSferze MNK

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.