Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Czapski nabytki. Norwid w dziennikach

Czapski nabytki. Norwid w dziennikach

Muzeum Narodowe w Krakowie

Czapski nabytki. Norwid w dziennikach

Najnowsze nabytki Muzeum Narodowe w Krakowie zawdzięcza państwu Renacie i Markowi Szypulskim. Prezentowane na wystawie rysunki z lat 1941–1992, w tym Portret Jana Wąsowskiego, rysowany w obozie w Griazowcu w 1941 r., oraz liczne portrety rodziny pokazujemy po raz pierwszy.

Kolekcja dzieł Józefa Czapskiego w Muzeum liczy dwadzieścia siedem obrazów olejnych, trzy akwaforty oraz piętnaście rysunków. W latach 2019–2022 MNK otrzymało w darze lub nabyło cztery obrazy olejne, rysunek tuszem oraz stół Czapskiego ze zbiorów państwa Renaty i Marka Szypulskich oraz Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji, a także akwaforty z kolekcji państwa Barbary i Ryszarda Aeschlimannów.

Marek Szypulski, urodzony w 1946 r. w Warszawie, od 1973 r. mieszka we Francji. Do 1986 r. pracował w Bibliotece Instytutu Języków i Cywilizacji Wschodu w Paryżu. W latach 1986–1992 prowadził w Montluçon (Masyw Centralny) pracownię opraw i konserwacji książek La Renaissance du Livre. Od połowy lat 80. Szypulski oprawiał książki z biblioteki Instytutu Literackiego, wydawcy „Kultury”. To wtedy nawiązał osobisty kontakt z mieszkającym w Instytucie Józefem Czapskim i na jego prośbę oprawił kilkanaście najbardziej zniszczonych dzienników artysty. Jako zapłatę za tę pracę w 1988 r. otrzymał dwa obrazy: Młodzieńcy na plaży w Dinard i Para. W 1973 r. Czapski podarował Polskiemu Funduszowi Humanitarnego obrazy Snopki i Kwiaty (żółte tulipany). Służący artyście stół z tego domu (z blatem całkowicie pokrytym farbami), przez niego podpisany, możemy oglądać w czytelni na parterze Pawilonu Józefa Czapskiego.

Prace plastyczne ze zbiorów rodziny Szypulskich oraz z Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego, przekazane Muzeum w 2020 i 2022 r., eksponujemy w oryginalnych ramach. Należące do małżeństwa obrazy oprawił pan Marek Szypulski.

Na wystawie prezentujemy także dzienniki Czapskiego związane z Cyprianem Kamilem Norwidem. Norwid był jednym z najważniejszych duchowych przewodników malarza.

Wystawa czynna od 3 lutego do 18 czerwca 2023 r.

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12

Autorka scenariusza, kurator: Agnieszka Kosińska

Intertempo

Koncert towarzyszy wystawie Nowy początek. Modernizm w II RP

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

12 lutego, godz. 19.00. Wstęp wolny

Spółdzielnia Muzyczna razem z zaprzyjaźnionymi kompozytorami poszuka tego, co w naszej współczesności wciąż brzmi jak modernizm. Poprzez muzykę spróbujemy pokazać postęp, eksperyment, doświadczyć nowoczesności. Zobaczyć, jaki nowy lepszy świat buduje się teraz. Tak jak przed stu laty chcemy zadziwić, zaszokować, zachwycić doświadczeniem sztuki nowej – czytamy w zapowiedzi wykonawców. – Tomasz Prasqual, Jarosław Płonka, Martyna Kosecka i Ricardo Eizirik to cztery różne spojrzenia na muzykę i otaczającą ją rzeczywistość. Ich działania to wynik indywidualnych zainteresowań realiami nowoczesnego człowieka, na tle osiągnięć muzyki XX wieku.

Program:

Tomasz Prasqual – Pernyai

Jarosław Płonka – A ghost within

Martyna Kosecka – Weightlessness

Ryszard Eizirik – Junkyard Piece IIc

Wykonawcy:

Małgorzata Mikulska / flety / obiekty

Tomasz Sowa / klarnety / obiekty

Krzysztof Guńka / saksofon

Paulina Woś / skrzypce / altówka

Barbara Mglej / skrzypce

Jakub Gucik / wiolonczela / obiekty

Aleksander Wnuk / instrumenty perkusyjne

Martyna Zakrzewska / fortepian / obiekty

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.