Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Czułość obserwatora

Czułość obserwatora

Międzynarodowe Centrum Kultury

Czułość obserwatora

Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25

27 lutego 2020 roku, godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie towarzyszące wystawie Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych. Zastanowimy się na nim, jak wyglądają poszukiwania formy dla tego, co egzotyczne, dziwne, odmienne, nieuchwytne lub nieobecne. Swoimi refleksjami związanymi z tworzeniem fotograficznych esejów podzielą się pani prof. Agata Pankiewicz i pan Marcin Przybyłko, autorzy photobooków Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna, Smart Obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy i Nieswojość.

Hawaikum to wspólne przedsięwzięcie Wydawnictwa Czarne, Akademii Sztuk Pięknych i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Autorzy fotografii oraz twórcy tekstów składających się na publikację nie szukali egzotyki daleko, dostrzegli ją tuż obok. Wspólnie stworzyli książkę o polskim bezkształcie, o szaleństwie kiczu będącego wyrazem tęsknoty za pięknem, wzruszającej i dającej przerażające czasem efekty.

Z kolei na książkę Smart Obiekt składają się fotoesej i teksty, które powstały na potrzeby publikacji. Marcin Wicha w recenzji publikacji pisał: Ta książka zawiera zdjęcia dziurawego tynku, kapliczek i produktów wędliniarskich. Można w niej znaleźć także rynny, rury, złączki. Niektóre instalacje zmontował jakiś mroczny geniusz, Piranesi robót hydraulicznych. Jest to rzecz o sztuce łatania. O rzemiośle sztukowania. O kleceniu z tego, co jest pod ręką. O zaradności, czyli zgodzie na regułę i próbach zmajstrowania sobie wyjątku. Zapewne można to uznać za opowieść o Polsce, o modernizacji, peryferyjności i tym podobnych. Na szczęście jest to po prostu książka o ludziach i dziwnych przedmiotach.

Najnowszy photobook pt. Nieswojość to książka, która słowem i obrazem eksploruje temat Dolnego Śląska. Celem tego interdyscyplinarnego projektu fotograficzno-literackiego było przeprowadzenie pogłębionej refleksji nad krajobrazem mentalnym Polaków na tle burzliwej historii Dolnego Śląska. Fotograficzny esej pomysłodawców tego przedsięwzięcia uzupełniony został o teksty literackie pisarzy i publicystów, m.in. Olgi Tokarczuk czy Ziemowita Szczerka, a także reportażami i analizami popularnonaukowymi. A wszystko po to, by lepiej zrozumieć fenomen regionu Polski, w którym po wojnie dokonała się niemal całkowita wymiana ludności, i na nowo zastanowić się nad kulturowymi konsekwencjami tego wydarzenia.

Agata Pankiewicz – architekt wnętrz, fotograf, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierownik Katedry Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.

Marcin Przybyłko – lekarz medycyny, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, fotograf i grafik, współtwórca Pracowni Projektowania Graficznego Teren Prywatny.

Partnerem cyklu wykładów towarzyszących wystawie jest Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Spotkanie w MCK

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.