Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Czy metropolie rządzą światem?

Czy metropolie rządzą światem?

Muzeum w Gliwicach

Czy metropolie rządzą światem?
Wielkie miasta w procesach rozwoju światowego

Zapraszamy na wykład w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności. Gościem grudniowego spotkania będzie pan prof. Marek Stanisław Szczepański (ur. 1956), socjolog, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Śląskim i w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Zainteresowania naukowe: socjologia miasta, regionu i społeczności lokalnych (małych ojczyzn) oraz teoria zmiany społecznej. Autor czterystu publikacji z tego zakresu, które ukazały się zarówno w Polsce, jak i w czasopismach zagranicznych. Laureat nagrody ministra edukacji i nauki (2020). Członek licznych rad naukowych periodyków polskich i zagranicznych. Wieloletni dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego i rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Honorowy obywatel Tychów.

Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, 15 grudnia 2022 r., godz. 16.00. Wstęp wolny.

Organizatorzy: Polska Akademia Umiejętności, Muzeum w Gliwicach, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży

Pomiędzy działkami

Pomiędzy działkami. Wystawa fotografii Michała Mrozka w Czytelni Sztuki

16 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii pana Michała Mrozka pt. Pomiędzy działkami. Projekt zrealizowany został w ramach stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Ekspozycję w Czytelni Sztuki będzie można oglądać do 15 stycznia 2023 r.

2022 był dla mnie rokiem spotkań i podróży po Polsce. Odwiedziłem ponad 160 Rodzinnych Ogródków Działkowych, co oznacza tysiące działek, setki bohaterów i niezapomnianych opowieści. Starałem się zapamiętać w kadrze i zapisać wszystkie piękne historie, którymi podzielili się działkowcy – mówi Michał Mrozek.

kolekcja Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, fot. Aleksander Duraj

Ogrody działkowe – terytorium życia

W miastach Europy ogródki działkowe pełnią ważną funkcję przestrzeni kontaktu zmysłowego z przyrodą. To miejsca hortiterapii, strefy przeżyć duchowych, pola eksperymentów estetycznych, strefy praktykowania więzi społecznych, pasy transmisyjne dla wiedzy ogrodniczej. To terytoria wolności, co z całą mocą ukazał czas pandemii. W czasie przemian klimatycznych, gospodarczych i społecznych te rejony miejskiej aktywności nabierają dodatkowych znaczeń. Pani Magdalena Zych przybliży interpretację tego, co robią ludzie na działkach, opierając się na prowadzonych przed dekadą przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie badaniach naukowych projektu „dzieło-działka”.

Magdalena Zych – antropolog kultury, kuratorka i kustoszka Muzeum Etnograficznego w Krakowie, gdzie od 2009 r. koordynuje projekty badawcze i podejmuje współpracę naukowo-artystyczną. Dotychczas pracowała m.in. z krajobrazem miejskiej zieleni, realizując wraz zespołem projekt „dzieło-działka” (2009–2012), badała współczesne rytuały i pamięć o spornym dziedzictwie. Współautorka wystaw i publikacji. Publikuje m.in. w kwartalniku „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” oraz w „Kontekstach”.

17 grudnia, Czytelnia Sztuki, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Warsztaty bożonarodzeniowe – szklane bombki

Warsztaty bożonarodzeniowe – szklane bombki

Serdecznie zapraszamy 17 grudnia o godz. 11.00 i 13.00 na spotkania, podczas których z panią Magdaleną Schuster stworzymy piękne, ręcznie malowane bombki.

Malowanie na szkle samo w sobie nie jest trudne, wymaga jednak pewnego przygotowania i koniecznie projektu. Krucha materia bombki nie pozwala na przecieranie czy zeskrobywanie farby. Ręka prowadząca pędzel musi być jednocześnie pewna i delikatna. Dlatego warsztaty rozpoczniemy od pracy „na brudno”, następnie przejdziemy do malowania bombek. Będzie można spróbować klejenia brokatu na farbę, żeby nasze bombki zyskały jeszcze bardziej świąteczny charakter. Ozdobione własnoręcznie przedmioty mogą stać się ozdobą domu lub oryginalnym prezentem.

Zapisy: tel. 783 560 006. Wstęp: 1 zł.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.