Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Debata wokół „Grobu Rybaka” Pawła Lisickiego

Debata wokół „Grobu Rybaka” Pawła Lisickiego

Muzeum Narodowe w Warszawie

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na debatę wokół książki pt. Grób Rybaka autorstwa pana Pawła Lisickiego. Spotkanie odbędzie się 21 października 2019 roku o godz. 19.00 w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 3, poziom -1).

W debacie udział wezmą:

pan prof. dr hab. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie,

pan Paweł Lisicki,

ks. prof. Henryk Seweryniak, teolog i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Spotkanie poprowadzi pan Jacek Ożóg.

Grób Rybaka

Śledztwo w sprawie największej tajemnicy watykańskich podziemi.

Mogłoby się wydawać, że Bazylika Świętego Piotra zajmowała miejsce na mapie Rzymu od zawsze. Tymczasem dwa tysiące lat temu na Wzgórzu Watykańskim rozciągały się gaje, parki, pastwiska i nieużytki. Na tym terenie zginął śmiercią męczeńską wraz z innymi wyznawcami Chrystusa Apostoł Kefas. Najprawdopodobniej został pochowany w zwykłej jamie wygrzebanej w ziemi. Trzy wieki później nad jego grobem wspaniałą bazylikę wzniósł cesarz Konstantyn. Chociaż czas zatarł pamięć o dokładnym miejscu pochówku wielkiego apostoła, to domniemaną mogiłę ze szczątkami Piotra przez wieki otaczała nabożna cześć milionów pielgrzymów.

Papież Pius XII w 1939 roku wbrew stanowisku swoich poprzedników postanowił zweryfikować dane dyktowane przez tradycję pątniczą i dokładnie zbadać watykańskie podziemia. Po dziesięciu latach prac wykopaliskowych i badawczych ogłosił światu, że odnaleziono prawdziwe miejsce pochówku Rybaka znad Jeziora Galilejskiego. Czy papież miał rację? Skąd czerpał niewzruszoną pewność? Co stało się z kośćmi Piotra? Dlaczego w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat tak mało mówi się o tym wielkim odkryciu? Komu mogło na tym zależeć? To najbardziej dramatyczna, pełna zwrotów, zagadek i tajemnic historia ostatnich lat.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.