Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: „Twierdza” — debata w rocznicę czerwca 1989 r.

„Twierdza” — debata w rocznicę czerwca 1989 r.

Wydawnictwo Wielka Litera

Debata w 25. rocznicę wyborów czerwcowych 1989 r.

5 czerwca 2014 roku, godz. 18.00

Uczestnicy panelu: panowie Kornel Morawiecki, Wojciech Myślecki, red. Igor Janke

Prowadzanie: pan red. Rafał Motriuk (Polskie Radio Wrocław)

Twierdza nie jest monografią ani podręcznikiem do historii. Jest reporterską opowieścią obrazującą różne działania Solidarności Walczącej. Jest próbą oddania klimatu konspiracji, charakteru organizacji i postaw tworzących ją ludzi.

Pierwszy uciekł konsul NRD. Atak gazowy wytrzymywał za to dzielnie sowiecki generał. Został najdłużej na trybunie, razem z I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Dość długo stała też wicewojewodzina, której rozmazał się tusz i wyglądała koszmarnie, miała czarną twarz. Ale kiedy wybuchł ogień, wszyscy musieli uciekać.

Zbiegając ze schodów, I sekretarz przypominał generałowi: Towarzyszu generale, jedziemy na prazdnik. „Prazdnik” to suto zakrapiane przyjęcie dla aparatu zaraz po pochodzie pierwszomajowym. Generał odpowiedział: Job twoju mat’ z takom prazdnikom! i odjechał.

To nie fragment political fiction, ale relacja z akcji Solidarności Walczącej w 1983 roku we Wrocławiu. Jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy, pan Igor Janke, w pasjonujący sposób pisze o najgłębiej zakonspirowanej podziemnej organizacji w komunistycznej Polsce. Ujawnia wiele nieznanych dotąd faktów. Opowiada o tym, jak polscy antykomuniści dostali od lewaków z niemieckiej Frakcji Czerwonej Armii skanery do podsłuchiwania Służby Bezpieczeństwa i drukowali połowę wychodzących w Polsce podziemnych wydawnictw. Jak w Stoczni im. Komuny Paryskiej rozpoczęli produkcję karabinu maszynowego na podstawie instrukcji CIA.

Jak zbudowali system podziemnego kontrwywiadu i inwigilowania funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jak przygotowywali zamach na szefa śląskiej SB i przez niemal siedem lat ukrywali najbardziej poszukiwanego przez komunistyczne władze człowieka — Kornela Morawieckiego.

Twierdza to barwna, pełna scen jak ze szpiegowskich filmów historia o odważnych ludziach, którzy w walce o wolną Polskę poświęcili bardzo wiele. To także opowieść o brutalności Służby Bezpieczeństwa i o tym, jak można żyć w dwóch rzeczywistościach — podziemnej i oficjalnej.

Zapraszamy: Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Uniwersytecka 7-10, budynek D, sala 2D (im. Witolda Świdy).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.