Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Krakowa

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa

Zapraszamy do pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) na wydarzenia podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2022.

7 października, godz. 16.00 – Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca. Wstęp wolny.

8 października, godz. 11.00 – W pogoni za krzysztoforskim kogutem! – rodzinny questing po wystawie Kraków od początku, bez końca. Wstęp wolny.

9 października, godz. 11.00 – Oprowadzanie po wystawie Kraków od początku, bez końca. Wstęp wolny.

Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Kraków od podszewki

7 października, godz. 16.30

Pałac Krzysztofory zaprasza na oprowadzanie tematyczne z elementami audiodeskrypcji i pomocami dotykowymi w ramach cyklu „Kraków naprawdę dla wszystkich”. Spotkanie towarzyszy Festiwalowi Kultury Bez Barier.

Podczas zwiedzania wystawy Kraków od początku, bez końca poznamy tajemnice oraz zwyczaje, które wpisane są w tradycję miasta. Przyjrzymy się m.in. strojowi Lajkonika, a śladów legend poszukamy w średniowiecznych piwnicach pałacu. Wejdziemy nawet do wnętrza krakowskiej szopki, żeby upewnić się, jakich elementów nie może w niej zabraknąć. Zapraszamy do wyruszenia z nami w niekończącą się podróż.

Prowadzenie: pan Kamil Stasiak, pani Justyna Kasińska. Wstęp wolny.

Informacje o asyście i zapisy: pani Elżbieta Lang, tel. 12 257 10 17 (wew. 109) / Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60.

Krakoskie Dziady

7 października, godz. 17.00

Centrum Działań Społecznościowych w pałacu Krzysztofory zaprasza na warsztaty. Podczas równonocy jesiennej, kiedy dzień zrównuje się z nocą, znów w przyrodzie zapanowuje na chwilę równowaga. Zaraz potem noc staje się coraz dłuższa, zaczynając panowanie w naszej czasoprzestrzeni. Natura zaprasza nas wtedy do refleksji nad śmiercią – zarówno jej cyklicznym, jak i nieodwracalnym aspektem. Przede wszystkim jednak nad niezaprzeczalnym faktem, że nikt z nas jej nie uniknie:

Niech monarchowie miasta swe budują

Niech je murami zewsząd ocyrklują

Za nic u śmierci mury i parkany

I mocne ściany

Za nic u śmierci mury i parkany

I mocne ściany

Zamiast budować mury, zbudujmy stół, do którego zaprosimy na ucztę naszych przodków, gdyż to oni są naszym pomostem do życia. Podczas cyklu pięciu warsztatów utkamy współczesną ceremonię dziadowską na podstawie doświadczeń uczestników warsztatów, tradycyjnych rytuałów związanych z pamięcią o zmarłych oraz obrzędów odprawianych wokół zmarłego. Użyjemy pieśni żałobnych, ruchu improwizowanego, metody pracy z przedmiotem znaczącym oraz opowieści.

Zapraszamy do wspólnotowego sposobu przeżywania pamięci o przodkach oraz współtworzenia kontinuum tradycji – nadawania nowych znaczeń starym formom lub nowych form uniwersalnym znaczeniom.

Prowadzenie: pani Joanna Łucja Cichoń – współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody – Przestrzeń Dzikich Odkrywców, Babski Comber, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze), Solidarne Pychowice.

Projekt Krakoskie Dziady jest finansowany z programu Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa i ma na celu wprowadzenie tematu śmierci oraz pamięci o przodkach do przestrzeni publicznej, a także ożywienie i przetransformowanie tradycji związanych ze Świętem Zmarłych.

Wstęp wolny. Konieczna rezerwacja, tel. 780 098 725.

Wydarzenie na Facebooku

Wykład o historii komunikacji miejskiej w Krakowie i Nowej Hucie

9 października, godz. 14.00

Zbiórka: przystanek Zajezdnia Nowa Huta 01, kierunek plac Centralny (prosimy o punktualne przybycie)

Muzeum Nowej Huty zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie Plac Centralny. W poszukiwaniu centrum – spotkanie w zabytkowym tramwaju, w którym porozmawiamy o historii komunikacji miejskiej w Nowej Hucie. Jej dzieje przedstawi pan Jacek Kołodziej, pracownik krakowskiego MPK, autor książki Krakowskie tramwaje i współautor pracy Krakowska komunikacja wczoraj i dziś. Na torowiska Nowej Huty wyruszymy na pokładzie zabytkowego modelu NDzm, który wszedł do użytku w 1949 r., w czasie, gdy wbijano pierwsze łopaty pod budowę Nowej Huty.

Bilety do kupienia w kasie Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1) oraz online.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.