Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Drążenie miasta. Eter — święto Rynku Podziemnego

Drążenie miasta. Eter — święto Rynku Podziemnego

Muzeum Krakowa

Drążenie miasta. Eter – święto Rynku Podziemnego

10 stycznia5 lutego 2023 roku

Rynek Podziemny (Rynek Główny 1) zaprasza na wydarzenia w ramach święta oddziału.

W najbliższej odsłonie święta chcemy Państwu opowiedzieć o piątym elemencie – eterze, czyli żywiole, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty. Opowiemy o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości i sfery sakralnej (wierzenia, religia, astrologia, zagadnienia etnograficzne, sztuka sakralna, wybitne krakowskie umysły). Chcemy poruszyć tematy, które pomogły nam w poprzednich edycjach święta oddziału opowiadać o mieście przez pryzmat wody, ognia, powietrza i ziemi. Są to: religia/obrzędowość, nauka, sztuka, życie codzienne i rodzina. Zgodnie z wypracowanym schematem zapraszamy na wtorkowe wykłady otwarte, sobotnie spacery lub warsztaty, a w ostatnią niedzielę stycznia na zajęcia dla rodzin z dziećmi, lecz w tym roku mamy jeszcze dla Państwa kilka dodatkowych propozycji. Podczas wykładów wtorkowych pragniemy zaprosić prelegentów, którzy opowiedzą o: życiu religijnym Krakowa, jego sztuce sakralnej, wierzeniach ludowych, miejscach świętych, niebie i zaświatach. Podczas spacerów i wyjść planujemy obserwować gwiazdy i oglądać krakowską sztukę sakralną oraz pamiątki po słynnych przywódcach duchowych Krakowa i Małopolski. Zapraszamy do „drążenia miasta” razem z nami.

Program:

Wykłady

10 stycznia, godz. 17.30

Urania krakowska. O historii astronomii w Krakowie

Prowadzenie: pan Mariusz Meus (Zamek Królewski na Wawelu). Wstęp wolny.

17 stycznia, godz. 17.30

Nie tylko wąż domowy. O (nie do końca) eterycznych współmieszkańcach Krakowian i Krakowiaków

Prowadzenie: pani Dorota Majkowska-Szajer (Muzeum Etnograficzne w Krakowie). Wstęp wolny.

24 stycznia, godz. 17.30

Między sacrum a profanum. O duchowości dawnych mieszkańców Krakowa

Prowadzenie: pani dr Katarzyna Moskal (Muzeum Krakowa). Wstęp wolny.

31 stycznia, godz. 17.30

Monastyczne Sèvres, czyli wpływ duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa

Prowadzenie: pani Katarzyna Matusik-Niwicka (krakowska przewodniczka miejska, członkini Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich). Wstęp wolny.

Spacer

14 stycznia, godz. 18.00

Eteryczny spacer na Kopiec Kraka

Zbiórka: Muzeum Podgórza, ul. Bolesława Limanowskiego 51

Poszukiwanie mitycznego eteru najlepiej rozpocząć po zmroku, i to w miejscu owianym pradawnymi legendami. Podczas spaceru na Kopiec Kraka uczestnicy dowiedzą się, co można zobaczyć na krakowskim, styczniowym niebie. A dostrzec będzie można m.in. Jowisza i Marsa, najjaśniejszą gwiazdę – Syriusza, a także charakterystyczne „zimowe” gwiazdozbiory: Oriona, Woźnicę czy Bliźnięta. Obserwacji planet, gwiazd i gwiazdozbiorów będzie towarzyszyła opowieść o tym, jak Wszechświat był postrzegany w czasach, gdy uważano, że to Ziemia znajduje się w jego centrum. Uwaga! Gdyby niebiosa okazały się pochmurne, chwycimy za telefony, wykorzystując darmowe aplikacje (takie jak Sky Map czy Stellarium), lub uczestnicy zostaną poinformowani o zmianie terminu.

Prowadzenie: pan Filip Rekucki-Szczurek (Oficyna Wydawnicza Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego). Wstęp: 15 zł.

Warsztaty dla rodzin

29 stycznia, godz. 12:00 i 13:30

Woda, która nie moczy rąk. Zimowe rozkminki alchemiczne

Słynna detektyw Fishka, kopiąc tu i tam w Krakowie, odnalazła coś bardzo tajemniczego i jest to prawdopodobnie (choć trudno w to uwierzyć)… alchemiczna skrzynka. Biedna kobieta siedzi od tej pory w biurze i usiłuje rozgryźć zagadkę. Czy rozbić skrzynkę młotkiem? Czy może lepiej jej w ogóle nie ruszać, bo alchemicy byli nie w ciemię bici i mogli swoje sprzęty zaczarować… Coś w tej skrzynce jednak ją przyciąga, tylko co? Jak się do tego dobrać i co z nią robić dalej? Zapraszamy na warsztaty o sekretach krakowskich alchemików. Poszukamy wody, która nie moczy rąk, a może nawet uda nam się odkryć sekret kamienia filozoficznego i przepisu na złoto. Nie obędzie się bez krakowskich specjalistów z dziedziny alchemii: Sędziwoja, Twardowskiego i innych…

Prowadzenie: pani Łucja Malec-Kornajew, czyli Pani Fishka (Dziecięce Biuro Detektywistyczne Fishka Tours). Wstęp: 15 zł (dla jednego opiekuna wstęp wolny).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.