Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty wokół wystawy „Bardejov – światowe dziedzictwo kultury”
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
plac Powstańców Warszawy 5
27-28 lutego 2016 roku
Zapraszamy:
27 lutego, godz. 12.00
David Teniers Młodszy i jego życzliwie opowiedziane historie
Cykl: Europa we Wrocławiu. Sławni artyści w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego
Bohaterem kolejnego wykładu z cyklu Europa we Wrocławiu będzie znany malarz flamandzki – autor około dwóch tysięcy obrazów – Dawid Teniers Młodszy. Artysta, skoligacony z wieloma ważnymi twórcami, przeszedł do historii jako wszechstronny i ambitny malarz dworski, kustosz i dokumentalista galerii arcyksięcia Leopolda Wilhelma. Inspirowany malarstwem Adriana Brouwera, w życzliwy sposób przedstawiał chłopów flamandzkich – ich zajęcia i zabawy – a także handlarzy, aktorów, świętych i pustelników. Prelegent, pan Grzegorz Wojturski, omówi m.in. prace artysty w kolekcjach polskich, w tym również przypisywane jego kręgowi obrazy znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp wolny, sala 116.
27 lutego, godz. 13.00
Pożegnanie zimy – spacer z wolontariuszami
Oprowadzają: pp. Dominika Chwastek, Justyna Chojnacka, Małgorzata Rzerzycha. Wstęp wolny.
• Wilhelm Brücke, Widok na Miłków i Śnieżkę, 1844 r.; wystawa: Sztuka śląska XVI-XIX w.
• Józef Antoni Koch, Lodowiec Grindelwald, 1823 r.; wystawa: Sztuka europejska XV-XX w.
• Władysław Jarocki, Portret własny na nartach, 1909 r.; wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w.
• Julian Fałat, Kraków w zimie, przed 1908 r.; wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w.
• Witold Pruszkowski, Eloe, 1892 r.; wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w.
28 lutego, godz. 12.00
Rokoko
Cykl: Kurs historii sztuki
W trakcie prelekcji zostaną przedstawieni najważniejsi artyści i dzieła sztuki rokokowej w Europie. Wykład poprowadzi p. Michał Pieczka. Wstęp z biletem za 5 zł.
Muzeum Etnograficzne – oddział Muzeum Narodowego
ul. Romualda Traugutta 111/113
wykład pani Anny Woźniak
27 lutego 2016 r., godz. 15.00
Podczas wykładu poruszone zostanie zagadnienie, w jaki sposób szowinizm gatunkowy obecny jest w polskiej cyberprzestrzeni. Jako materiał badawczy autorka wykorzystała memy internetowe pochodzące z popularnych stron pełniących funkcję agregatów memów, jak Demotywatory, Kwejk, Fabryka Memów, oraz z profili facebookowych związanych tematycznie z dyskursem wegańskim i wegetariańskim, jak Beka z mięsożerców czy Empatyczny weganizm. Memy internetowe zostały potraktowane jako przykłady tekstów kultury należących do kręgu kultury popularnej.
W ostatnich latach w Polsce toczy się ożywiona debata na temat zwierząt (np. pytanie o zasadność testów na zwierzętach, zakazywanie przez niektóre miasta występów cyrków wykorzystujących zwierzęta, debata nad ubojem rytualnym, zmiany w prawie łowieckim). Można wnioskować, że status i zmiany w postrzeganiu zwierząt są dla polskiego społeczeństwa ważnym problemem społeczno-kulturowym. Dyskusja ta przenosi się także do Internetu. Wybrane przez prelegentkę memy zaprezentują całe spektrum postaw Polaków wobec zwierząt oraz ich obrońców.
28 lutego 2016 r.
godz. 12.00
Spotkanie z historią i kulturą Słowacji
Moderator panelu: p. dr Ryszard Gładkiewicz (historyk, Uniwersytet Wrocławski)
Zaproszeni goście: pp. prof. dr hab. Andrzej Małkiewicz (politolog, historyk; Uniwersytet Zielonogórski), Antoni Kroh (pisarz, publicysta, szwejkolog), Leon Susmanek (Pełnomocnik Konsulatu Honorowego Słowacji we Wrocławiu).
godz. 14.00
Prezentacja atrakcji turystycznych Słowacji
Pan Jan Bošnovič (dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce)
godz. 15.00
Zdarzyło się 1 września (albo kiedy indziej) – spektakl Teatru Ej.Aj.
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki autorstwa p. Pawła Rankova. Reżyseria: p. Ada Biela.