Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty wokół wystawy „Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia”

Dzień otwarty wokół wystawy „Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień otwarty wokół wystawy „Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia”

28 listopada 2015 roku

 godz. 10.30 – Meble jak z bajki!

Czy chciałbyś być posiadaczem własnoręcznie zrobionych miniaturowych mebli? Wyobraź sobie maleńkie krzesełko, taboret, stolik, szafę, a nawet… kołyskę. Meble mogłyby się stać wyposażeniem pokoju krasnali, lalek, a może Twojego ulubionego bohatera. Inspiracją do stworzenia takich bajkowych mebli będzie wystawa Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia. Wystarczy przyjść i przystąpić do pracy! Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat, poprowadzi je pan Sławomir Ortyl. Wstęp wolny, obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00).

godz. 11.00 – Kontrolowana utrata kontroli

Spotkanie z panem Oskarem Ziętą – architektem i projektantem, twórcą nowoczesnej metody obróbki metalu (technologia Fidu). Za zaprojektowanie stołka PLOPP (skrót od Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem) otrzymał w 2008 r. prestiżową nagrodę Red Dot Design Award.

godz. 13.00 – Krzesła, zydle, fotele. Krótka historia mebli do siedzenia

Pani Małgorzata Korżel-Kraśna zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie (sala 216, II piętro).

godz. 14.30 – RebelMebel – czyli dawny design w nowej odsłonie

Spotkanie z wrocławską pracownią RebelMebel zajmującą się renowacją mebli i nadającą im niepowtarzalny charakter. Zaprezentowane zostaną techniki odnawiania mebli oraz dorobek pracowni. Stary fotel nie musi być nudny! (sala 116, I piętro).

Suzuribako

28 listopada, godz. 12.00-13.00

Suzuribako – duet czerni i złota

Cykl: Piękne i użyteczne

Sztuka kaligrafii cieszyła się w dawnej Japonii wielkim uznaniem – w hierarchii ważności górowała nawet nad malarstwem. Nie dziwi więc fakt, że suzuribako, czyli szkatułki na przybory do kaligrafii, należały do najpiękniej zdobionych przedmiotów używanych przez wykształcone warstwy japońskiego społeczeństwa. W czasie wykładu prelegentka, pani Barbara Przerwa, przybliży słuchaczom sposoby produkcji i ozdabiania suzuribako, a także wprowadzi słuchaczy w symboliczny świat ornamentów. Wstęp wolny, sala 116.

29 listopada, godz. 12.00-13.00

Sztuka wczesnochrześcijańska

Cykl: Kurs historii sztuki

Prelegent, pan Grzegorz Wojturski, omówi najważniejsze obiekty i artefakty sztuki wczesnochrześcijańskiej, znajdujące się zarówno na terenie Europy, jak i poza jej granicami. Naświetli także zwięźle tło historyczne przedstawianych zjawisk artystycznych. Wstęp z biletem za 5 zł.

29 listopada, godz. 10.00, 11.30, 14.00, 15.30

Ostatnie spotkanie z kolorowym kotem – zabawa plastyczna

Cykl: Muzealne kocie ścieżki

godz. 10.00 i 14.00 – dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat

godz. 11.30 i 15.30 – dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat

W czasie ostatniego spotkania z kolorowym kotem poznamy jego ulubione obrazy z Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej, czyli tam, gdzie można zobaczyć naszego bohatera. Za pomocą plam, kropek, linii i kresek stworzymy laurki dla Luxika. Będą też zgadywanki i rymowanki. Zabawę poprowadzi pani Barbara Przerwa. Wstęp z biletem za 15 zł. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00).

Muzeum Narodowe we Wrocławiu 

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

ul. gen. Romualda Traugutta 113/115

„A buty powinny być zawsze wypastowane…”

Rozważania o XIX-wiecznych wskazówkach dla podróżników i podróżniczek

wykład pani Kaliny Sobierajskiej

28 listopada, godz. 15.00, wstęp bezpłatny

Wszelkiego rodzaju poradniki cieszą się dziś niezwykłą popularnością. Nie jest to jednak zjawisko nowe. Już w XIX-wiecznej Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii, podbijały one drukarnie i półki czytelników obu płci. Wśród tych najpopularniejszych warto wyróżnić tzw. hints for traveleres, co można przetłumaczyć jako „wskazówki dla podróżników”.

Z dzisiejszej perspektywy ich treść – szczególnie treść tych skierowanych do kobiet – może zaskakiwać, a niekiedy wręcz bawić. Wszak któż z nas wybierając się w odległą podróż, pamięta o termoforze, który ogrzeje w nocy zmarznięte stopy? Panowie zaś niech nie zapomną o całej aparaturze badawczej, to wszak do ich obowiązków należy zbieranie oraz katalogowanie najróżniejszych okazów fauny i flory. No i najważniejsze, bez względu na wszystko należy pamiętać o tym, że obuwie – szczególnie obuwie prawdziwej damy – powinno prezentować się godnie w każdej sytuacji, nawet na zakurzonej polnej drodze.

W trakcie wykładu prelegentka przybliży słuchaczom nie tylko historie XIX-wiecznych męskich i kobiecych podróży, lecz również opowie o różnicach w sposobie ich kreowania, zawartych we wspomnianych już poradnikach.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.