Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty wokół sztuki współczesnej

Dzień otwarty wokół sztuki współczesnej

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień otwarty wokół sztuki współczesnej

28 marca 2015 r.

Zapraszamy na dzień otwarty poświęcony czynnym obecnie wystawom czasowym: Śpiąca… Barbary Idzikowskiej i Wycinki, przecinki, zaimki… Jana Jaromira Aleksiuna.

Program:

godz. 10.30

Kolaż, czyli zabawa z wyobraźnią – warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, prowadzi pan Sławomir Ortyl.

Uczestnicy zajęć zapoznają się z wybranymi obiektami prezentowanymi na wystawie p. Jana Jaromira Aleksiuna, dowiedzą się, kiedy w sztukach plastycznych pojawiła się technika kolażu i na czym polega jej wyjątkowość. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonają własne kolaże. Zapisy: tel. 71 372 51 48.

godz. 13.30

Śpiąca… Barbary Idzikowskiej, oprowadzanie kuratorskie po wystawie – p. dr Barbara Banaś (hol Muzeum, parter)

godz. 14.00

Wycinki, przecinki, zaimki… Jana Jaromira Aleksiuna, oprowadzanie po wystawie – p. dr Barbara Banaś w towarzystwie artysty Jana Jaromira Aleksiuna (sala 200, 2. piętro)

godz. 15.00

Obiekt, rzeźba, instalacja. Współczesna sztuka szkła

Współczesne szkło artystyczne jest niezwykle różnorodne, odwołuje się do dawnych technik obrabiana szkła jako półpłynnej masy (Dale Chihuly), reprezentuje formy rzeźbiarskie (Schelly Doolan), jak również złożone instalacje (Emma Woffenden). Jednym z ciekawszych współczesnych artystów jest Markus Kayser (laureat European Glass Context 2012), który w swojej twórczości sięga po nowe technologie, wykorzystując drukarkę 3D. Wykład ma na celu przybliżenie wielowymiarowości współczesnej sztuki szkła na świecie, która w ostatnich latach znacząco ewoluowała zarówno na poziomie technologicznym, jak i konceptualnym.

Pani Ewelina Kwiatkowska – adiunkt w Dziale Archeologii, Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Muzeum w Nysie. Doktorantka Studiów Doktoranckich Nauk o Kulturze, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

*****

Spacery z wolontariuszami

Oprowadzają: pp. Justyna Chojnacka i Patrycja Kwiecień

28 marca 2015 r., godz. 13.00

W każdą ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na spacery po muzealnych galeriach. Przewodnikami są wolontariusze, którzy oprowadzać będą po przygotowanych przez siebie trasach.

Omawiane dzieła:

pracownia Mistrza południowoniemieckiego pod wpływem malarstwa niderlandzkiego, Skrzydła pentaptyku Pięciu Boleści Marii (awersy), 1507

Wystawa sztuki śląskiej XIV-XVI w.

Tomasz Weissfeld, Figury świętych, 1704-1705

Wystawa sztuka śląskiej XVI-XIX w.

Jerzy Leonard Weber, Popiersia Chrystusa i Ewangelistów, 1723-1725

Wystawa sztuki śląskiej XVI-XIX w.

Waldemar Cwenarski, Pieta, 1951

Wystawa polskiej sztuki współczesnej

Spotykamy się w holu wejściowym.

marzec 2015

*****

Wykłady

28 marca, godz. 12.00-13.00

Radość i ból istnienia. Frida Kahlo

Cykl: Kobieta w świecie sztuki

Życie i twórczość kontrowersyjnej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo (1907-1954) będzie tematem wykładu p. Barbary Przerwy. Krwiste czerwienie i zieleń pełna życia to podstawowe barwy w jej palecie. Malarka zawsze deklarowała, że maluje swoją własną rzeczywistość: Jedyne, co wiem na pewno, to fakt, że maluję, bo tego potrzebuję i maluję wszystko, co przychodzi mi do głowy. Wstęp wolny.

29 marca, godz. 10.00-11.00; 11.30-12.30; 14.00-15.00; 15.30-16.30

O kawie, czekoladzie i innych smakołykach

Cykl: Muzealne kocie ścieżki

Zajęcia plastyczne dla dzieci od 3 do 5 lat. W czasie zabawy skupimy się na różnych rodzajach smakołyków, które dzieci jadły w dawnych czasach. Dowiemy się, w jakiej postaci serwowano czekoladę, jakie kolory może mieć herbata i któremu królowi zawdzięczamy pojawienie się kawy na polskich stołach.

Zajęcia poprowadzi p. Barbara Przerwa. Wstęp z biletem 15 zł. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.