Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dzień Wolnej Sztuki

31 maja 2014 roku, godz. 13.00

plac Powstańców Warszawy 5, wstęp wolny

Zapraszamy do wolnego oglądania pięciu dzieł sztuki pokazywanych na wystawach stałych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Przed każdym z nich będzie stał wolontariusz, który będzie objaśniał, pomagał w interpretacji i odpowiadał na pytania zwiedzających. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu.

Karol Schweikart — Portret dziewczynki z ptaszkiem

Warsztat lombardzki, Tympanon z kościoła na Ołbinie, XII w.

Wystawa: Śląska rzeźba kamienna XII-XVI w. (parter)

Wolontariuszka: Evelina Kachyńska

Karol Schweikart, Portret dziewczynki z ptaszkiem, 1820

Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w. (II piętro, sala 3)

Wolontariuszka: Joanna Korsan

Xawery Dunikowski, Portret matki, 1899

Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w. (II piętro, sala 11)

Wolontariuszka: Patrycja Kwiecień

Medale

Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w. (II piętro, korytarz)

Wolontariusz: Tomasz Sobczak

Piotr Potworowski, Siena, 1955

Wystawa: Polska sztuka współczesna (III piętro, sala 2)

Wolontariuszka: Joanna Kwaśna

Piotr Potworowski — Siena

*****

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Ambasada Indonezji i Katedra Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają 31 maja 2014 roku na spotkanie z klasyczną muzyką i tańcem dworskim z Jawy Środkowej.

Muzeum Etnograficzne, ul Romualda Traugutta 111/113

Wystąpią

Warszawska Grupa Gamelanowa

oraz gościnnie Gandung Djatmiko (Instytut Sztuk Indonezyjskich, Yogyakarta, Indonezja)

Program:

godz. 16.00-17.00 — warsztaty gamelanu (orkiestry jawajskiej) — warsztaty dla wszystkich zainteresowanych (zapraszamy również rodziców z dziećmi)

godz. 18.00 — koncert

Warszawska Grupa Gamelanowa jest jedynym w Polsce zespołem prezentującym muzykę indonezyjską z Jawy Środkowej. Instrumenty, na których gra WGG, zostały sprowadzone przez Ambasadę Indonezji, a część muzyków z grupy doskonaliła swój warsztat studiując na wydziałach muzyki gamelanowej na Jawie. Grupa ma w swym repertuarze zarówno uroczyste utwory wykonywane na dworach, w teatrach i podczas różnego rodzaju uroczystości, jak i współczesne kompozycje pisane na ten skład instrumentów.

Warszawska Grupa Gamelanowa

zdjęcie: Marzanna Popławska

*****

Dzień Dziecka w Muzeum Narodowym

1 czerwca 2014 r.

godz. 12.00

Dzieciństwo w czasach minionych — zajęcia dla dzieci, prowadzi pani Iwona Gołaj

Zabawa rozpocznie się na wystawach stałych Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie uczestnicy będą szukać obrazów z wizerunkami dzieci. Następnie prowadząca opowie o dzieciach z obrazów: które z nich pochodziło z rodziny królewskiej, które miało ojca malarza, które z nich samo stało się sławne, kiedy dorosło. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy od 26 maja w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

godz. 15 00

Bestie Pana Lebensteina — zabawa dla dzieci, prowadzi pan Michał Pieczka

Dzieci zapoznają się z wybranymi dziełami Jana Lebensteina prezentowanymi na wystawie czasowej. Obejrzą obrazy ukazujące różne dzikie bestie i niesamowite, fantastyczne zwierzęta. Następnie uczestnicy będą rysowali własne niezwykłe stworzenia inspirując się obrazami Lebensteina. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy od 26 maja w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

Cykl „Muzealne kocie ścieżki”

godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30, 14.00-15.00, 15.30-16.30

Marzenia i wyobraźnia, czyli jak powstaje sztuka — zabawa dla dzieci

Marzenia mamy wszyscy i wyobraźnię też — będziemy ich potrzebować, udając się w „podróż” po Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej w poszukiwaniu estetycznych wrażeń i inspiracji do własnych działań artystycznych. Szczególnym natchnieniem będą dla nas instalacje plastyczne, które zagarniając dla siebie przestrzeń muzealną, wciągają nas w swój świat. W czasie zabawy plastycznej dzieci będą tworzyły instalację zatytułowaną „Luksik przestrzenny” na cześć pupila naszego cyklu, kolorowego kota z obrazu wrocławskiej Grupy LUXUS. Zajęcia prowadzi pani Barbara Przerwa. Wstęp za biletem 15 zł. Wszyscy uczestnicy dostaną upominki. Zapisy od 26 maja w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

Jan Lebenstein — Figury osiowe

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.